Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската седмица на регионите и градовете - все по-значимо събитие на картата на ЕС

Снимка: Лили Големинова

Тази седмица акцентите в Брюксел са няколко. Освен продължаващите изслушвания на предложените от страните-членки кандидатит за еврокомисари, в столицата на Европа се провежда Европейската седмица на градовете и регионите, най-голямото събитие в тази сфера. Това е 17-тото му издание, като изминатият път от първите години, когато се нарича Open Days e впечатляващ. Тази година броят на участниците е рекорден - над 9000, интересът от страна на медиите е голям, а мястото на което се провежда (за втора година) е модерният конгресен център The Square.

Седмицата на градовете и регионите е съвместна инициатива на Европейският комитет на регионите и ГД "Регионално развитие" на Европейската комисия. Представители на тези две институции - съответно Карл-Ханц Ламберц и Марк Льометр дадоха старт на четиридневната среща и обмяна на опит (най-вече) между представители на местната власт, заедно с Клара Добрев, заместник-председател на Европейския парламент, с което бе показано, че регионалната тема е все по-важна и опрелеляща и че всички институции работят заедно.

Специален акцент тази година са младите - в две насоки. Тук са 100 млади европейски политици на възраст под 30 години (Young Elected Politicians), сред които, за съжаление, няма български представители, и то поради липса на подадени кандидатури. За сметка на това в другата инициатива, свързана с младите Youth4Regions, която (след проведен конкурс за есе, свързано с реализиран проект с европейски средства) събира 40 журналисти, които да участват в Европейската седмица на градовете и регионите, има две българки, студентки по журналистика в Софийския университет, като едната от тях - Искра Цанкова, е тук за втора поредна години, вече като млад ментор, и дори й е поверено да редактира сайта на събитието (очаквайте скоро интервю с нея по Радио София).

Темите, които се обсъждат, съпътстващите събития, кръглите маси са много, но един от акцентите в първия ден беше индекса за конкурентноспособност на регионите, който се публикува на всеки три години от 2010, като критериите, по които се оформя, включват фактори като управление, инфраструктура (включително дигитална), здравеопазване, човешки капитал, състояние на трудовия пазар и иновации. Коментирани бяха челната десятка и десетте региона, които са на дъното, където е и нашият Северозападен регион, който вече не е на-последно място в Европа, а на 260-то от 268.

След нас са няколко гръцки региона (които преобладват сред изоставащите), един румънски (Югоизточния,около Браила) и два френски (но тук става дума за френски островни територии), като това, което дава предимство на Северозападния район пред останалите тук е макроикономическата стабилност. На върха със 100 от 100 възможни точки е Стокхолм (и прилежащия регион), следван с почти равен резултат от региона с центтър Лондон и този около Утрехт в Холандия. Челната петица се допълва от още два английски региона (което дава повод за размисъл), а в Топ 10 са класирани още регионите около Амстердам, Хелзинки и Копенхаген, Горна Бавария и Люксембург.

Друга топ-тема на Седмицата на градовете и регионите е новият бюджет на ЕС, около който бе центрирана и встъпителната реч на председателя на Европейския комитет на регионите Карл-Хайнц Ламберц, според когото новият бюджет трябва да подкрепя амбициозната европейска визия и че този 1 процент от GNI (General National Income) или стойността на едно кафе, колкото е в момента приносът на всеки от 500-те милиона европейци, би следвало да се увеличи на 1.3 процента. И още - европейският бюджет трябва да е "зелен" и да работи "от местните структури към върха". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Бенев

За 1 година Боян Бенев посети 22 страни, 6 от тях в много млад, динамичен и нахъсан континент

В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..

публикувано на 24.01.25 в 17:09
Авторът и книгата

Райна Кабаиванска – царствена, изискана, една от най-големите в света на операта

От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта" . "Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите..

публикувано на 24.01.25 в 16:05

"Витоша зимен фест" със снежни надпревари за десети път на 25 януари

Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..

публикувано на 24.01.25 в 15:50
Джей Ди Ванс (вляво) и Доналд Тръмп положиха клетва като вицепрезидент и президент на САЩ

Желанието за рязка промяна на Тръмп среща критики. Индикация за дълги битки

Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме..

публикувано на 24.01.25 в 15:36
Снимки: НИМ

НИМ представя в изложба древни находки и открития от 2024 година

Националният исторически музей (НИМ) отвори врати за новата си изложба - "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024". Тържественото откриване се състоя преди ден, в присъствието на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, министъра на туризма Мирослав Боршош, заместник-министъра на културата Амелия Гешева и доц. д-р..

публикувано на 24.01.25 в 15:34
Теменужка Петкова

Нестабилната политическа ситуация се отразява зле и на работниците, и на бизнеса

Аргументите на Министерство на финансите не можаха да ме убедят, че това е причината за постигането на този дълг и дефицит през следващите три месеца по причина, че в момента действа т. нар. чл. 87 от Закона за публичните финанси, който ограничава разходите и слага таван за размера на приходите от предходната година и предвид, че номинално всяка година..

публикувано на 24.01.25 в 15:11
Нева Мичева с книгата на Шон Тан

Артистът, който рисува с думи и разказва с рисунки, и животните в "Приказки от сърцето на града"

Ако кажем, че книгата "Приказки от сърцето на града" е сборник с истории за хора и животни, няма да кажем малко, а почти нищо. Авторът Шон Тан е лауреат на престижната награда "Астрид Линдгрен" и използва въображението си не само в думите, но и в илюстрациите – маслена живопис в платна голям формат. Разбира се в книгата те са..

публикувано на 24.01.25 в 15:06