Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Свилен Маслянков: Съвременните оперативни техники при рак позволяват запазване на гърдата

Дори в много ранен стадии на заболяването може да се наложи да се започне лечение с химиотерапия, посочи хирургът

доц. д-р Свилен Маслянков
Снимка: Лилия Герчева
В рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата - месец октомври, освен на диагностиката и значението на профилактиката, в "Часът на здравето" обръщаме внимание и на лечението на коварното заболяване. Всяка година близо 4000 българки заболяват от рак на гърдата, 1100 от тях умират. Това прави карцинома на млечната жлеза най-често разпространеното онкологично заболяване при жените. Когато се открие навреме, обаче, ракът е лечим в 97% от случаите, твърдят специалистите. За начините за лечение, за значението на химиотерапията и съвременните оперативни техники, които позволяват запазване на гърдата или пълна реконструкция, разговаряхме с хирурга доц. д-р Свилен Маслянков от Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Александровска“:

"Диагнозата е много травмираща. За съжаление в България една от 12-13 жени ще се разболее в живота си - около 4000 хиляди жени годишно се разболяват. На фона на тази голяма честота на заболяването, ние трябва да бъдем абсолютно адекватни в методите на лечение. Аз съм от категорията хирурзи, които се опитват да въведат нов подход в лечението, като задължително трябва да изпълняваме тройното правило при диагностиката - освен физикален преглед и образно изследване, задължително трябва да имаме предварителна биопсия, с която да имаме пълна хистологична характеристика на заболяването, неговата прогноза. Трябва да  оценим прогестерон, естроген и HER-рецептора и да направим адекватна оценка, защото понякога дори много малките тумори са агресивни. Дори в много ранен стадии може да се наложи да се започне лечение с химиотерапия".


Химиотерапията променя прогнозата за пациентите

Специалистът посочи, че много жени се плашат от тази терапия, но по думите му, това не е толкова "страшен" метод. От една страна с нея се лекуват потенциални метастази, които няма как да бъдат "хванати" с изследване - ако те са в костния мозък, в черния или белия дроб, може след месеци или години да се активират. А при проявата им вече може да бъде късно за лечение. Дори и пациентки във втори и трети стадии на заболяването задължително трябва да започнат лечение с химиотерапия преди операцията:

Хирургичен център с интраоперативна радиотерапия /Снимка: Александровска болница/"Едни по-големи тумори, от порядъка на 3-4 см, ако някои колеги биопсират и докажат, че е карцином, направо ще отстранят, но с цялата гърда. Ако направим обаче една дебелоиглена биопсия, докажем прогностично какъв е туморът и сложим пациентката на химиотерапия, ще намалим обема на тумора и пациентката ще бъде подходяща за органосъхраняваща операция... Дори да се вземе решение да се отстрани цялата млечна жлеза, има възможност това да се направи органопластично с някоя от техниките за запазване на кожата и ареоло-мамиларния комплекс и по време на операцията да се сложи протеза, като по този начин запазваме контура на тялото и дори може да се премахне необходимостта от лъчетерапия".


В Центъра за ранна диагностика и лечение на онкологични заболявания се прилага генетично тестване за предразположеност към рак на гърдата, а в Клиниката по хирургия се прилага интраоперативна лъчетерапия при пациентки с ранен карцином на млечната жлеза. Според доц. Маслянков трябва да се мисли в посока държавата да помага със заплащането на консумативите и протезите при тези операции.   

Слагането на имплант обикновено става при премахване на цялата гърда


т.е. на цялата жлезиста структура. Това изисква при операцията да се запази кожата и ареоло-мамиларния комплекс и гърдата да се конструира така, че да остане симетрична с другата. По-добре е оценка за поставянето на протезата да се направи предварително, обясни специалистът. Той посочи, че в над 80 процента от операциите, които е извършил, е постигнал съхраняване на гърдата:

"Концепцията да се постави имплант при т. нар. подкожна мастектомия е свързана с това, че би могло така да се направи операцията от самото начало, че да се спести на жената лъчетерапията. Има и протези, които се слагат с идеята, че ще има лъчетерапия. Те са по-малки, но имат контейнер, които се раздува допълнително с физиологичен разтвор след приключване на лъчетерапията, като се търси симетрия между двете гърди".
Още за оперативните техники, за съвременните схващания за терапевтичната стойност на премахването на близките лимфни възли, за значението на прецизната диагностика, както и за превантивната хирургия при риск от развитие на рак - чуйте в разговора с доц. д-р Свилен Маслянков!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00