Предложенията са резултат от анкета, проведена сред гражданите, в която участваха 22 230 души от всички части на града.
Пред Радио София общинският съветник Симеон Ставрев обясни, че това е най-мащабното допитване по темата досега и дава ясна картина за проблемите и очакванията на столичани.
Изводите от анкетата сочат, че:
По думите на Ставрев, в момента приходите на ЦГМ са 42 милиона лева. Ако докладът бъде приет, приходите ще се увеличат до 104 милиона лева, каза общинският съветник.
"В момента 100% от парите от паркиране отиват в ЦГМ. Нашето предложение е 60% от парите да отидат в Столичната община и тя да ги инвестира в инфраструктура и за паркиране“, посочи Ставрев.
Той даде подробности и за новостите, които Центъра за градска мобилност смята да въведе.
Билетите и картите за градския транспорт да бъдат вкарани в дигиталните портфейли на телефоните в рамките на няколко месеца, е намерението на ЦГМ. С нововъведението няма да е необходимо да носим физическа пластика.
Всички валидатори ще бъдат сертифицирани за работа с този нов тип носители и дори при изтощена батерия ще бъде възможно валидирането на виртуалната карта.
Технически новата услуга е готова и заявката на ЦГМ е тя да стартира съвсем скоро.
"Прави се имплементация, която технически е почти готова. Предстои да се гласува една промяна в Наредба на Столичната община. Ще можете с няколко клика, ако нямате карта, да си я закупите и с това приключвате вашите взаимоотношения с Центъра за градска мобилност. Телефонът ще ви напомня, когато ви изтича картата и ще можете да си я заплатите с друга карта от виртуалния портфейл", каза Симеон Ставрев.
Той добави, че отскоро данните на Центъра за градска мобилност са отворени за гражданите. ЦГМ предоставя отворени данни в реално време за обществения транспорт чрез международния стандарт GTFS.
Подробности можете да чуете в разговора на Константин Лавсов със Симеон Ставрев.
Столична община назначи Илияна Илиева за директор на Общинско предприятие “Паркове и градски градини“. Промяната е част от стратегията на общинското ръководство за реформиране и модернизиране на процесите по поддръжка на градската среда. Илияна Илиева поема поста с ясен мандат за оптимизация, прозрачност и подобрение на работата на предприятието.“Правим..
Значима ескалация от американския президент Доналд Тръмп спрямо политическите му противници, след като бяха повдигнати обвинения спрямо бившия директор на ФБР Джеймс Коми във връзка с твърдения, че е лъгал пред конгреса. Две са обвиненията спрямо Коми - за изказвания с невярно съдържание на изслушване в Конгреса и за възпрепятстване работата на..
В предаването “Радокафе" разговаряме за социално-театралният експеримент “Да живее България" - на актрисата Боряна Йовчева, в който "всичко е на масата" . “Да живее България“ дава глас на всички - без значение от възраст, пол, политическа ориентация, образование или социален балон. Сблъскваме ги, но не за шоу, а за истински разговор...
И този месец Боян Ангелов – Boyan издава нов сингъл, както обеща преди време. Пред Радио София той представи новото парче “Love Me Wrong”. "Аз винаги започвам с инструменталната част и винаги докато я правя ми хрумва кой би могъл да влезе в това нещо и да я изпълни с много хубави вокали. За това парче, първият човек, с който се свързах беше..
Светлана Иванова гостува в Радио София, за да разкаже за новия сезон на един много специален софийски фестивал. Тя самата е пианистка и певица, възпитаничка на Националното музикално училище и Националната музикална академия в София, творческият и житейският й път преминават през ЮАР и Австрия. Тя е автор на цялостната концепция на "Салона на..
Три събития организира Софийски планински клуб в края на септември и началото на октомври. "Сливи за смет" е първото от тях. То се провежда вече за 10-а година. "Организираме се, както е в приказката, с едно сериозно количество сини сливи, които раздаваме на хора само на Витоша, тази година на пет локации", казва Никола Пенчев от Софийски..
Приятел или враг е изкуственият интелект за младите хора, к ак той влияе на подрастващите, на младите хора, ако предлагайки им освен забавление, информация и знание, възникват и проблеми - върху това е акцентът в разговора със Слави Стоев – психолог, психотерапевт, автор на книги и подкасти. “За пръв път в човешката история можем да..