Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страница 32

Дневникът на една софиянка: От какво може да полудеем със сигурност?

Снимка: Личен архив
Ден след официалния ден на психичното здраве ми се иска отново да пиша за него, макар темата да се явява все по-често и донякъде адекватно в медийното пространство у нас, извън престъпни и платени изяви на политици, чиито изцепки се оправдават с психичен дисбаланс.

В ежедневието ни все още даваме лесно определението за даден човек, че е луд/а, но когато наистина се сблъскаме с болестното състояние, рядко реакциите ни са адекватни.

Задължително следват съветите със стягането.

Стегни се, нищо ти няма, всичко е само в главата ти. Някои хора са истински болни, а ти тук гледаш вцепенен, а си имаш всичко.
Понеже психичната болка не може да се пипне, измери, изследва или сканира, се смята от множеството, че едва ли не, е нереална или е по-малко съществена от физическата.

Проблемът с психичното здраве е огромен, точно заради това неглижиране или категорично разделение на физическите и психическите страдания. Запомнете, няма здраве без психическо такова!

В последно време всички сме с депресия, тревожност и панически атаки. Винаги е имало превес на състояния спрямо времето и мястото, което обитаваме. Нека си спомним за хистерията…

Хистерия е древно психическо разстройство с над 2000-годишна история. По време на Викторианската епоха терминът често се използва за обозначаване на множество симптоми, които включват частична парализа, слепота, бурни конвулсии, халюцинации и нервност, които първоначално са се наблюдавали само при жените.

Древните мислители вярвали, че матката на жената може да пътува свободно из различни части на тялото, което водело до различни симптоми и заболявания. Хипократ за първи път асоциира тези симптоми с движението на матката на жената и не случайно термина произлиза от гръцката дума „hystera” – матка.

Днес съвременната психология причислява хистерията в категорията соматични заболявания, защото много от симптомите нямат обяснение с неврологично заболяване или друго медицинско състояние. Изследванията показват, че човек е здрав, но въпреки това симптомите са реални и предизвикват значителен дистрес. В сравнение с XIX век, днешните случаи на проявила се хистерия са в пъти по-редки.

Едновременно с това, нито на обикновените хора, нито на специалистите, е ясно какво точно означава „химически балансиран мозък“.

Какъв е произходът, причините на тези състояния, дали са резултат от гени, преживяна травма, някаква мозъчна дисфункция или пък хиперфункция, перманентен стрес? Просто се сблъскваме с вече нанесените поражения и трябва да се научим да живеем с щетите.

Липсата на оказана помощ води до социална изолация за страдащия, застрашава живота му. Нелекуваната депресия се води едно от трите най-смъртоносни заболявания в световен мащаб, редом с рака и сърдечносъдовите заболявания.

Ако се върна на заглавието, което стои широко на полето на страдание и плаши с общия си характер, това, което със сигурност съсипва психичното здраве, е безразличието. И върви по двете линии - и от страна на болния, и, за съжаление, от страна на обкръжението.

Хората биват занемарявани, особено тук, където и институциите са апарат за мъчения, а не за реална помощ.

Нямаме закон за психичното здраве и съответно не може да влезе тази толкова съществена помощ по здравна пътека. Някои специалист да чуе проблемите на болния. Да речем в държави като Германия, Австрия, Франция, Белгия има близо 200 часа психотерапевтична помощ, която се полага на осигуряващия се.

Тук си се шегуваме, че решаваме всичко с алкохолната терапия и на чашка всичко си казваш на приятелите, но това не е помощ, това е опит за удавяне на проблемите. Само че накрая удавникът си ти…

Наясно съм, че един такъв текст не бива и не може да служи за гид при такива сериозни проблеми, но ако трябва да изведа нещо като реакция е, че нарушеното психично здраве идва да каже, че е време за промяна.

Ще имате нужда от подкрепа и разбиране, но ще трябва най-накрая да заявите собствените си нужди. Няма как да се подкрепите на една единствена патерица, медикаментозна или човешка, и да издрапате до другия бряг на блатото, в което сте затънали.

И, разбира се, целият спектър от психични болести и разстройства е разнообразен и сложен, съответно имат различна картина на протичане и справяне с тях. Въпреки че повечето хора не знаят и не се интересуват от разликата между психоза и невроза. За тях нестабилният е луд и трябва да бъде шкартиран възможно най-далеч…

Как ще настъпи промяната за страдащия, бавно – бързо, няма значение, важното е да се случи. Смисълът се крие в това да го намерите повторно извън завладялото ви безсмислие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00