Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страница 32

Дневникът на една софиянка: От какво може да полудеем със сигурност?

Снимка: Личен архив
Ден след официалния ден на психичното здраве ми се иска отново да пиша за него, макар темата да се явява все по-често и донякъде адекватно в медийното пространство у нас, извън престъпни и платени изяви на политици, чиито изцепки се оправдават с психичен дисбаланс.

В ежедневието ни все още даваме лесно определението за даден човек, че е луд/а, но когато наистина се сблъскаме с болестното състояние, рядко реакциите ни са адекватни.

Задължително следват съветите със стягането.

Стегни се, нищо ти няма, всичко е само в главата ти. Някои хора са истински болни, а ти тук гледаш вцепенен, а си имаш всичко.
Понеже психичната болка не може да се пипне, измери, изследва или сканира, се смята от множеството, че едва ли не, е нереална или е по-малко съществена от физическата.

Проблемът с психичното здраве е огромен, точно заради това неглижиране или категорично разделение на физическите и психическите страдания. Запомнете, няма здраве без психическо такова!

В последно време всички сме с депресия, тревожност и панически атаки. Винаги е имало превес на състояния спрямо времето и мястото, което обитаваме. Нека си спомним за хистерията…

Хистерия е древно психическо разстройство с над 2000-годишна история. По време на Викторианската епоха терминът често се използва за обозначаване на множество симптоми, които включват частична парализа, слепота, бурни конвулсии, халюцинации и нервност, които първоначално са се наблюдавали само при жените.

Древните мислители вярвали, че матката на жената може да пътува свободно из различни части на тялото, което водело до различни симптоми и заболявания. Хипократ за първи път асоциира тези симптоми с движението на матката на жената и не случайно термина произлиза от гръцката дума „hystera” – матка.

Днес съвременната психология причислява хистерията в категорията соматични заболявания, защото много от симптомите нямат обяснение с неврологично заболяване или друго медицинско състояние. Изследванията показват, че човек е здрав, но въпреки това симптомите са реални и предизвикват значителен дистрес. В сравнение с XIX век, днешните случаи на проявила се хистерия са в пъти по-редки.

Едновременно с това, нито на обикновените хора, нито на специалистите, е ясно какво точно означава „химически балансиран мозък“.

Какъв е произходът, причините на тези състояния, дали са резултат от гени, преживяна травма, някаква мозъчна дисфункция или пък хиперфункция, перманентен стрес? Просто се сблъскваме с вече нанесените поражения и трябва да се научим да живеем с щетите.

Липсата на оказана помощ води до социална изолация за страдащия, застрашава живота му. Нелекуваната депресия се води едно от трите най-смъртоносни заболявания в световен мащаб, редом с рака и сърдечносъдовите заболявания.

Ако се върна на заглавието, което стои широко на полето на страдание и плаши с общия си характер, това, което със сигурност съсипва психичното здраве, е безразличието. И върви по двете линии - и от страна на болния, и, за съжаление, от страна на обкръжението.

Хората биват занемарявани, особено тук, където и институциите са апарат за мъчения, а не за реална помощ.

Нямаме закон за психичното здраве и съответно не може да влезе тази толкова съществена помощ по здравна пътека. Някои специалист да чуе проблемите на болния. Да речем в държави като Германия, Австрия, Франция, Белгия има близо 200 часа психотерапевтична помощ, която се полага на осигуряващия се.

Тук си се шегуваме, че решаваме всичко с алкохолната терапия и на чашка всичко си казваш на приятелите, но това не е помощ, това е опит за удавяне на проблемите. Само че накрая удавникът си ти…

Наясно съм, че един такъв текст не бива и не може да служи за гид при такива сериозни проблеми, но ако трябва да изведа нещо като реакция е, че нарушеното психично здраве идва да каже, че е време за промяна.

Ще имате нужда от подкрепа и разбиране, но ще трябва най-накрая да заявите собствените си нужди. Няма как да се подкрепите на една единствена патерица, медикаментозна или човешка, и да издрапате до другия бряг на блатото, в което сте затънали.

И, разбира се, целият спектър от психични болести и разстройства е разнообразен и сложен, съответно имат различна картина на протичане и справяне с тях. Въпреки че повечето хора не знаят и не се интересуват от разликата между психоза и невроза. За тях нестабилният е луд и трябва да бъде шкартиран възможно най-далеч…

Как ще настъпи промяната за страдащия, бавно – бързо, няма значение, важното е да се случи. Смисълът се крие в това да го намерите повторно извън завладялото ви безсмислие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спират топлата водата в редица столични квартали заради годишна профилактика

От 04.08.2025 до 08.08.2025 г. предстои плановият ремонт в ТEЦ "София“, като част от годишната профилактика на основните и спомагателни съоръжения на топлорайоните в столицата, съобщиха от "Топлофикация – София“. По време на ремонта  временно   ще бъде преустановено топлоподаването към част от потребителите. В периода от 04.08.2025 до..

публикувано на 21.07.25 в 10:35

Премахват крайпътна растителност в участък от АМ "Хемус"

От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..

публикувано на 21.07.25 в 09:12

Столичният Дом на културата "Искър" с безплатни занимания за деца над 5 г.

Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..

публикувано на 21.07.25 в 09:04

Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка

Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..

публикувано на 21.07.25 в 08:40

Седмицата започва със слънце и високи температури

През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 21.07.25 в 06:35
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00