Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 7 метеорита са открити в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Георги Пенев от "Българско метеоритно общество" започва да се интересува от метеорити още през далечната 2001 година. Тогава, обаче, информацията е доста оскъдна и известно време хобито му остава на заден план. Преди пет години започва да чете усилено и да изучава подробно тези небесни късчета, създава и образователен сайт.

Метеоритите са повлияли много на човечеството. Почитали са ги по целия свят още от дълбока древност - гърците, римляните, ацтеките, маите. Те могат да бъдат определени като "пощальони на науката", защото предоставят пряка информация за формирането на ранната Слънчева система. Самата материя се приближава много до състава на Слънцето, като се изключат леките елементи.

Да намериш метеорит, обаче, е изключително трудно, изтъкна Пенев. В България за около 300 години са били открити едва шест, а наскоро, на стар горски път, е бил намерен седми с тегло 151 килограма. Очаква се той да бъде класифициран от френска лаборатория.
   
Георги ПеневОколо 85% от всички падания на Земята са хондритите. Те се определят лесно чрез ренгенова флуоресценция, като се проверява количеството никел и магнезий в тях. На практика няма земна скала с толкова високо количество никел, както при метеоритите. Има и друг вид - ахондрити, които произжохдат от диференцирани тела като Марс или Луната. При тях определянето е значително по-сложно и се извършва в специализирана лаборатория.

Георги Пенев отбеляза, че има особени предпочитания към въглеродните хондрити, за които дори има теория, че са дали искрицата живот преди милиони години с аминокиселини, вода и електричество от мълнии. Този вид метеорити са се образували във външните слоеве на Слънчевата система, никога не са били нагрявани повече от 50 градуса и са останали непроменени още от формирането й. Затова и те крият в себе си много ценна информация.


Повече за метеоритите и тайните, които крият, - в интервюто на Лили Големинова с Георги Пенев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18