Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психотерапевтът Детелина Стаменова:

Емоциите ни управляват храненето дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” се фокусираме върху темата за зависимостите в днешно време - от какво и от кого сме зависими, защо имаме нужда от тези заместители.
Всеки от нас има сложни взаимоотношения с храната. Кога обаче те се израждат и се превръщат в болестни състояния, обяснява психотерапевката Детелина Стаменова, която е специализирала в хранителните разстройства.

В недоверието към себе си, когато едно момиче с чуди дали изобщо може да се справи с хранителните проблеми, психоложката вижда други проблеми, които са случвали в живота им.

“Хранителните разстройства са един много специфичен тип болести, които са доста нарастващи във времето, като особеното е, че не нараства фонът на хората, болни от класическите заболявания, каквито са анорексията и булимията, а много по-растящият процент е на тези от типа “неустановени”, т.е. не могат да влязат в нито една от класификациите, но съдържат парчета от нея.

“Емоциите ни управляват храненето, дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни”, казва тя.

Генеалогията на доброто хранене и на проблемите, ако се развият такива по-късно в живота, е комплексна. В началото е връзката с майката и семейството, смята психоложката, а по-късно - развитието, срещите с учителите, конфликтите със съучениците - това са все етапи, през които се преминава и всеки един от тях може да отключи хранителни проблеми.

Един от големите фактори в момента, който генерира такива “неустановени” хранителни проблеми, е болното общество, в което живеем, и в което как изглеждаш е по-важно от това кой си.

Кога може да се каже, че имаме проблем с храненето

Има два момента. Единият е вътрешен - това е моментът, когато установим, че прекарваме по-голямата част от времето си, мислейки за храна, за това какво може да се яде и какво не и това пречи да се наслаждаваме на живота и да изразяваме себе си.

Всяко едно от хранителните разстройства носи риск от развитие на болести, които могат да бъдат сърдечно-съдови или свързани с ендокринната система, може да се развие остеопороза или пък проблеми, свързани със стомашно-чревното здраве.

В момента затлъстяването е глобален проблем, който води до съпътстващи болести които увреждат трудоспособността, затова когато казваме, че трябва да имаме различни като размер тела, трябва да знаем, че тези тела трябва да бъдат здрави.

Досега няма държава, която да е обърнала процеса на напълняване, защото съставките в храната вече са напълно различни от тези в миналото и ние не знаем как те влияят. Въпросът е, че всеки трябва да си обърне внимание и да подходи внимателно към храненето си. “Проява на отговорност е да вземаш решения, които може в момента да не са ти много приятни, но в дългосрочен план ще имат ефект”.

Важно е човек да се храни балансирано, и да не гладува, защото гладът означава едно бъдещо преяждане и напълняване.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00