Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фирмите ще могат да кандидатстват за ваучери за подобряване на сигурността

Мирослав Стефанов: Бдете над рутера си

Кибератаката срещу Националната агенция за приходите постави с изключителна острота въпроса за защитата на информационните системи в България. След нея, само за 3 седмици са регистрирани близо милион опити за хакерски атаки от цял свят, обясни пред БГНЕС председателят на Асоциацията по куберсигурност Мирослав Стефанов:

Какво знаем до момента – знаем, че всички хакери по света удрят уязвимостта на входния рутер, към който са вързани всички компютри. Сканират и търсят някаква дупка. Всички дружества трябва да направят тестове за уязвимост, да актуализират т.нар Firmware, за да няма тези дупки в оградата. Забелязваме, че има рутери по 45 лв., закупени преди пет години, които нито един път не са актуализирани. На хората образно обясняваме, че рутерът е външната врата на блока. Ако е отворена всеки си влиза свободно и си прави, каквото иска,.

По Закона за киберсигурност има шест или седем сектора, сред които енергетика и транспорт, чиито държавни предприятия са задължени да проверят киберсигурносста. В случай на съмнения за изтекли данни, компаниите са задължени до 2 часа да информират Комисията за защита на конкуренцията. Паралелно Асоциацията по киберсигурност посещава и води обучителни семинари в страната как да се предпазят от нежелани хакерски атаки.

Друга препоръка е персоналът във фирмите или отделните потребители вкъщи да не се доверяват като предоставят под каквато и да била форма лични данни. Има много случаи, при които лични данни са изтичали по време на компютърни игри в мрежа.

До края на ноември се очаква да стартира европроект към Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, по който фирмите ще могат да кандидатстват за ваучери и да си направят стабилна мрежа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИПБ призова кмета Терзиев за мерки срещу "пътнотранспортната криза"

От неправителствения Институт за пътна безопасност призоваха кмета на София Васил Терзиев за спешни реформи, за да спрат катастрофите в столицата.  В София има най-висок ръст на броя на загиналите при пътнотранспортни произшествия, подчертават от организацията: "Столицата на България се намира в пътнотранспортна криза с човешко измерение,..

публикувано на 06.10.25 в 10:58

В район "Триадица" започват открити конкурси за столово хранене в 9 училища

Тази седмица ще се проведат конкурсите за столово хранене за училищата в столичния район “Триадица”, съобщи кметът Димитър Божилов. Предмет на процедурата са 9 училищни стола на територията на района. Предходната процедура е прекратена, тъй като са установени пропуски в традиционната методология за избор. "В новата процедура заложихме ясни и справедливи..

публикувано на 06.10.25 в 10:08

Общини в Пернишко и Кюстендилско остават без ток

Кризата с липса на ток в общини около Перник и Кюстендил се задълбочава. Слушатели на БНР алармират, че от четвъртък в две села в община Брезник няма ток. Живеещите там се опасяват, че ако се наложи да викат спешна помощ или ако попаднат в друга опасна ситуация, са безпомощни. В много други населени места също са без електричество за пореден..

публикувано на 06.10.25 в 09:10

Четвъртият форум на главните прокурори от Балканските страни се провежда в София

И.ф. главен прокурор на България Борислав Сарафов е домакин на Четвъртия форум на главните прокурори от Балканските страни, който ще се състои в София, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Форумът започна вчера и ще продължи до 7 октомври, уточнява БТА. Форумът събира ръководителите на прокуратури от региона на Югоизточна Европа и..

публикувано на 06.10.25 в 08:04

Васил Терзиев: София има визия и план за едносменен режим в училищата

Кметът на София Васил Терзиев представи заедно с районния кмет на “Слатина" Георги Илиев, директора на училището Александър Евтимов визията за цялостната модернизация на 138. СУЗИЕ “Проф. Васил Златарски", съобщиха от пресцентъра на Столичната община. “Още като кандидат за кмет споделих мечтата, училищата в София да бъдат сърцето на кварталите -..

публикувано на 03.10.25 в 17:45

Променят през уикенда движението на трамвай 11

Заради ремонтни дейности по релсовия път, ще бъдат въведен временни промени в движението на трамвай 11, съобщават от пресцентъра на Центъра за градска мобилност. Промените влизат в сила от 4.10.2025 г. (събота) от 04.30 до 16.00 ч. Трамвай № 10 ще се движи от гара Захарна фабрика до пл. „Журналист“. Трамвай № 15 ще се движи от ж.к. Бъкстон до пл...

публикувано на 03.10.25 в 16:12

Започва санирането на многофамилни сгради в район "Изгрев"

В район “Изгрев” започва санирането на многофамилни сгради, съобщи кметът д-р Делян Георгиев. Общият брой на сградите, които са одобрени и обхванати от програмата е 13. Мерките за енергийна ефективност ще бъдат приложени на два етапа. "Ще работим приоритетно и експедитивно, за да се справим с хилядите квадратни метри РЗП на сградите и няма..

публикувано на 03.10.25 в 14:14