За втори път у нас ще се проведе Седмицата на достъпа до добрата храна. Тя започва от днес и е по инициативата на Фондацията "Българска месна традиция".
„Добрата храна е превенция за здравето – подчерта инж. Живка Георгиева – председател на фондацията инициатор. – Затова и организираме прояви за формиране културата на хранене у българина и най-вече при децата. Вече се убедихме, че има интерес към хранителната грамотност и това ни дава надежда и кураж. От дебатите в училище знаем, че разговори на такива теми се водят и вкъщи.“
По време на Националната седмица на достъпа до добра храна‘2019 ще има:
• общински форуми за насърчаване на общинските продоволствени политики;
• ученици от VIII до XII клас ще дебатират върху предизвикателствата, представени в документалния филм „Ние храним света“.
• открити кухни – посещения на деца и ученици в местни кухни и срещи с водещи местни кулинари;
• посещения на деца и ученици при производители на традиционни, фермерски и занаятчийски храни и срещи със собственици, технолози и майстори;
• училищни мостове – срещи между ученици от професионалните гимназии с деца от детските градини и ученици от основните училища на тема „Вдъхновението да учиш за храната“;
• градски тур за отговорно потребление…
„Символът на Седмицата на достъпа до добра храна е зеленият картон - обясни в ефира на Радио София инж. Николай Генов – председател на кооперация Хранкооп. - Чрез него всеки може да засвидетелства съпричастието си към инициативата, и то не само тази седмица.“
Той препоръча хората да знаят какво ядат, да посещават фермерски пазари и да общуват с производителите.
За по-активно включване в инициативата съществуват няколко възможности и стъпки.
За тях може да чуете в разговора на Боян Бочев и Гергана Пейкова с инж. Живка Георгиева и инж. Николай Генов.
Предвидени са и награди в различни категории.Седмицата на достъпа до добра храна продължава до 24 октомври. Номинациите за награди се приемат до 23 октомври.
От днес до 24 октомври ще се състои седмицата на "Достъп до добрата храна 2019". Инициативите тази година се провеждат под патронажа на Десислава Танева, министър на земеделието, храните и горите и с подкрепата на УНИЦЕФ България. "Особено важно е..
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея:..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София...
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови,..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката..