Десислав Данов е специалист по защита на потребителите на финансови услуги от сдружението Fintechguardian. В предаването "Радиоприемница" той обясни, че обстановката в тази област е доста сложна, тъй като от едната страна на барикадата е разпръснатата група на гражданското общество, което трудно се консолидира върху една идея, трудно намира ресурси да я реализира, а от другата страна е добре организираният финансов сектор, който има сметка да прокарва законови промени, които са в негова полза. По този начин потребителят обикновено се оказва в неизгодна позиция поради комбинация от редица фактори.
Рисково поведение от потребителска гледна точка във финансово отношение може да бъде такова, което е несъобразено с личните възможности или да е мотивирано до голяма степен от някакви зависимости. Технологиите са своеобразен мултипликатор на ефект - когато се използват за нещо добро те мултиплицират положителния ефект и обратно.
Дигиталните технологии позволяват да се премине на едно ново ниво, което по някакъв начин става всеобхватно. В тази група попадат и финансовите услуги. Сегашното ниво на дигитализация и това, което ни очаква в бъдеще, излагат на риск обикновения ползвател на този вид услуги да стане жертва на много по-сложни манипулации от това, което е било до момента, предупреди Данов.
Заплахите пред потребителите днес са "неописани в нито една карта територии", които е много трудно да се навигират. Затова всяко потребителско решение, индуцирано от технологии, трябва да бъде много добре обмислено, защото в противен случай то може да се окаже напълно емоционално обвързано и да не е свързано със здравия разум.
Десислав Данов обърна внимание на проблема, че голяма част от дигитализираните услуги всъщност са средство за маркетинг. Когато потребителят веднъж е изплозвал дадена услуга, той попада в т. нар. "заден двор", който може да бъде "бизнес процеси от 19-и и 20 век". С други думи дори да бъде използвано например дигитално банкиране, когато възникне проблем потребителят трябва да намери правилния служител в банката и да започне да се разправя с него. Тази "сива зона" между "дигиталната врата" и "средновековния заден двор" е много проблематична.
Съветът, който специалистът даде в заключение към всички слушатели на Радио София, бе съвсем прост, рационален и категоричен: "Един час преди лягане не пипайте никакви екрани, за да можете да спите спокойно и да не взимате глупави решения!"
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..