И още – неизменно спирайки се на тази тема, стигаме и до помощта, която може и (дали) се оказва на хората, станали вече зависими от дрогата.
В студиото ни гостува Юлия Георгиева, която близо 20 години е посветила на превенцията на наркомании. Тя е представител на Център за хуманни политики и председател на УС, нейна кауза е Розовата къща (бивш център „Посока“), където се подпомагат наркозависими хора.
В Розовата къща работим предимно доброволно и е доста тежко – разказва Юлия Георгиева. Скоро съществуването на центъра е бил под заплахата да бъде закрит, но с кампания за около месец и половина са събрани около 15 хил. лева. Разбира се, средствата се изчерпват, а доброволци и зависими ще имат нужда от помощ (вкл. и финансова) и в бъдеще.
Хубаво е, че дарителите разпознаха проблема и каузата. Хората там имат своя потенциал и капацитет за развитие.
В момента там е и едно от момчетата, участвали в „Гласът на България“.
Хората са различни. Чувстват къщата като свой дом. Сами се грижат за нея.
В Розовата къща не предлагат медицинска помощ, но помагат с насочване към специалист, упътване и съвети. Отворено е само от 10 до 14 ч., но в началния час вече има чакащи. Могат да се нахранят, да се изкъпят… Всички базисни нужди
Оттук нататък следва битка с институциите – за вадене на документи, за адекватна терапия, както и борба с предразсъдъците.
Юлия и нейните съмишленици се опитват да влязат и в училище, да правят разяснения и обучения.
С децата задължително трябва да сме изключително честни. Те са достатъчно информирани. Някои от тях вече са опитвали да вземат някакви вещества. Ако не се говори с тях адекватно, ще станем смешни и ще изгубим авторитет и доверие, подчертава Юлия.
Качествената превенция не би трябвало да е информативна, а селективна. Да се работи с уязвими групи или с деца, които вече са опитвали. Не се постига много, ако се търси лесното. Необходима е системна и упорита работа.
Трябва да се дава и емоционално това, от което детето има нужда. Самочувствието, психическото здраве и силните усещания да се осигурят без наркотици.
Юлия Георгиева очерта и опасна картина, свързана с повсеместната употреба на нови психоактивни вещества, чиито размери са като епидемия.
В България даваме пари за преследване на хора, които употребяват наркотици, и много по-малко – за превенция и лечение. Системата у нас, ако въобще работи – работи лошо.
Чуйте целия разговор с Юлия Георгиева.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..