Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чии генетични наследници са съвременните българи

Снимка: Любомир Лазаров
Преди няколко години български и италиански учени се заеха да установят какво се крие в гените на съвременните българи и стигнаха до изненадващи резултати, спрямо изучаваното дълги години от учебниците по история у нас. В тях пишеше, че траките, заедно с прабългарите и славяните са един от трите главни етноса, които при смесването си образуват българската народност.

В същото време се подчертаваше тюрко-алтайския ни произход. Резултатите от научното изследване предизвикаха много отзиви и коментари, които все още продължават. От българска страна освен Медицинския университет, в изследването участват и специалисти от БАН акад. Ангел Гълъбов и Драга Тончева.

"Ние се върнахме доста назад. Пробите ни от траки са от второ-трето хилядолетие пр. Хр., но имахме находка на материал от пето хилядолетие, който не сме включили в нашите резултати, защото решихме, че е по-различна. Работихме съвместно с антрополози и историци, защото ние не сме историци и представяме само генетичната част", разказва Десислава Нешева - специалист в катедра “Медицинска генетика” на Медицинския университет в София.

Интерпретацията на данните става съвместно с историци и антрополози, които са работили с материалите. Първите резултати от изследването са излезли още през 2012 г. и в следващите години са надградили резултатите от тогава. “За прабългарите, това, което получихме като информация, сравнявайки със съвременните българи, се установи, че нямаме тюрко-алтайски произход, т.е. много далече сме от тюрките и алтайците”.

Ние сме много близко до съвременните европейци, до гърците и до италианците. Връзката с италианците се обяснява с алцековите българи.От генетична гледна точка славянският дял е много малък, обяснява още Десислава Нешева.

“В изследването ни антични славянски проби не сме изследвали. Преобладаващо те са имали обичай да изгарят останките на предците си, но сравнявайки съвременните славянски народи и нашите резултати, установяваме, че делът на тези народи са оставили много малък процент като следа или имат някаква връзка с нас генетично. Преобладаващия генофонд идва от древните българи - прабългарите.

Оказва се също така, че прабългарите не са били ниски, набити, с тъмна коса и дръпнати очи, а са били снажен народ, който е бил напредничав в развитието си. 

В момента изследването е в пауза, защото липсва финансиране, въпреки опитите на учените да го продължат. 
Чуйте още за генетичното изследване на българите в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43