Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно невероятно изживяване във виртуална реалност

Conglomerate: Да бъдем на 10 спектакъла едновременно

Как с помощта на т.нар. "върхови технологии" можете да се пренесете буквално на сцената на няколко различни български представления и да присъствате там непосредствено сред актьорите? Такава възможност дава изключително любопитният проект Conglomerate, който е част от паралелната програма на "ACT festival за свободен театър".

Чрез маски за виртуална реалност, стилизирани в глави на пчели, зрителят надниква в 10 спектакъла, сканирани специално за проекта. „Загубата“ на зрението дава възможност за „вглеждане“ отвъд - в един друг, различен свят, казват от екипа на проекта, чийто куратор е Огняна Серафимова.

Светломира СтояноваПроектът беше създаден специално, за да представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага, което се провежда веднъж на 4 години и показва най-доброто от целия свят в направление сценография и театрална архитектура. И тъй като обикновено се представя само един артист, Огняна Серафимова реши тази година да бъдат показани различни български представления от изминалите 6 години в 6 различни жанра - куклен театър, драматичен театър, опера, танц, пърформанс и кино. Някои от тях все още се играят, други не, а филмът „Директор на водопад“, който е част от проекта дори още не е по кината, разказва Светломира Стоянова, мениджър на проекта Conglomerate.

Някои от посетителите никога не са посещавали опера или театър, защото в техните представи това е останало като нещо остаряло и „прашасало“, но всички остават изненадани колко провокативно и интересно може да бъде изкуството в 21 век. Голяма част от тях се мотивираха да отидат да видят на живо представленията, които още се играят, споделя още Светломира.  

Още за проекта CONGLOMERATE чуйте от разговора с нея.

До края на ACT festival остават още няколко вълнуващи представления. Това са:
Международната колаборация „Сияние“- движенчески и светлинен спектакъл, чието първо представяне в София е днес от 18:30 в НАТФИЗ. Създаден от танцова компания “Дюн” (България) и звуковия артист Абел Корински от Германия.

Hating machine на Марион Дърова ще бъде представено от 20:00 часа в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс.

Утре, 23 октомври, в бекстейджа на Театър „Азарян“ ще можете да видите  „Цикадите“ на Александра Петрова, носител на ИКАР за 2017 в категория „Дебют“. Пиесата е по съвременна българска драматургия на Мирослав Христов.
“SIX LOVE SONGS” е закриващото представление в програмата на ACT фестивал 2019 - хореографски концерт на Жана Пенчева, който по хумористичен начин изследва провалената любов.

Днес и утре до 18.00 часа във "Фотосинтезис" пък ще можете да тествате виртуалната реалност на арт проекта "Конгломерат".

Репортерът Антония Руменова изпита лично преживяването и разговаря със Светломира Стоянова


 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58