Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Олелийня” - историята на карнавала в Габрово

Царицата котка води фестивала
Снимка: gabrovodaily.info
В столицата на смеха - Габрово, през месец май в рамките на Международния фестивал на хумора и сатирата, се провежда най-големият български карнавал, с над 50-годишна история, втъкал в себе си европейското влияние и традиции. От 2000 г. Габрово е и член на европейските карнавални градове начело на карнавала е габровската котка и кметът на града, който символно отрязва опашката на котката.

"Царицата котка води фестивала и това не е случайно, защото котката, която остава без опашка по икономични причини, е символ на габровския хумор и точно габровският хумор е този, който дава живителна енергия на карнавала", обяснява Венета Козарева - етнолог в Музея на хумора и сатирата в Габрово.

По думите ѝ е трудно да се определи кога за първи път са се маскирали хората в града, защото това е свързано с празнуване на Сирни заговезни, както маскирането въобще в Западна Европа - в дните преди Великия пост и преди Великден.

“Всеки карнавал е градски празник, градско веселие”, казва етнологът и допълва, че ако за западноевропейските градове има следи във времето за дадено карнавално маскиране, то за нас не може да се каже, Габрово обаче, като процъфтяващ индустриален и просветен център, е черпил от европейската традиция, като са добавяли и български нюанси.

В миналото габровският карнавал се е наричал “Олелийня”, която се свързва с търговската част от празника, а маскирането е ставало в семейна среда и в различни салони на различни публични места, но за ограничен кръг от хора.

През 20-те и 30-те години се е организирал Бал с маски. На бала с маски през 1936 г. е имало дори герой Кинг Конг, а карнавалът влиза и в известната Априловска гимназия.

В ново време, след 80-те години, в града започват да идват карнавални групи от чужбина, а темите на карнавала се обогатяват с политическа окраска. Габрово е единственото място, което припозна датата 11 ноември, когато по традиция в 11.11 ч. настъпва карнавалното време и това е почитан ден и празник. През последните десетина години община Габрово е припознала този ден като нов градски празник и го изнася в различни градски локации, тогава се обявява и датата на следващия карнавал, както и темата на карнавала.
Повече за габровския карнавал - в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник организират от район "Изгрев" по повод Деня на българския спорт

На 22 май район "Изгрев" на Столична община ще отбележи Деня на българския спорт с разнообразни спортни активности за деца от 7 до 17 години. Инициативата бе предвидена за утре, 16 май, но лошото време бе причина празникът да се реализира с по-късна дата. Събитието ще открие кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев.   В партньорство с..

публикувано на 15.05.24 в 17:31
Д-р Николай Стоилов

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно и.д. директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Д-р Николай Стоилов е назначен за временно изпълняващ длъжността директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски", след като досегашният управител на лечебното заведение д-р Дечо Дечев отказа удължаване на договора му до провеждането на конкурс. Д-р Стоилов е част от екипа на Клиниката по ревматология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски" от 2011 г. Той..

публикувано на 15.05.24 в 17:24
Александра Александрова-Сани(в средата) с Крис Илиев и Деси Попова

Александра Александрова - Сани за пътя към успешната реализация в чужбина и семейните ценности

Александра Александрова - Сани е психолог, която живее и работи в Англия. Тя бе гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за своя житейски и професионален път. Ето какво ни сподели Сани: "Работя в Националната пробация във Великобритания, където водя групи на хора извършили престъпления. Целта на нашата работа е да помогнем на..

публикувано на 15.05.24 в 16:55

В София се състоя Международна конференция "България в еврозоната, кога?"

България е член на Европейския съюз, но не и на еврозоната. Въпреки това страната изрази стремежа си да приеме еврото през 2025 г. Дали, кога и как ще се случи това? За да отговорят на тези въпроси, Асоциацията на почетните консули в България (АПКБ), Българската CFA Асоциация и Асоциацията на банките в България (АББ) организираха конференцията..

публикувано на 15.05.24 в 16:52

Как да се избегне спонтанен аборт

От 1993 година 15 май е Международен ден на семейството. Той е учреден от Генералната асамблея на ООН и целта му е да повишава информираността по въпроси отнасящи се за семейството. По данни на статистика всяка трета бременност в България завършва с аборт. На 31 май 2024 г. от 09:00 до 18:00 ч в Интер Експо Център ще се проведе Форум за женско..

публикувано на 15.05.24 в 16:14

За 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите

На 18 май 2024 г., за 20-и път София се присъединява към Европейската нощ на музеите. Инициативата се организира от Френския институт в България, Министерството на културата и Столичната община. И тази година, жителите и гостите на столицата ще имат безплатен достъп до редица изложби, концерти, работилници, филми и обиколки с екскурзовод в..

публикувано на 15.05.24 в 15:26

С изложбата "310 години пишеща машина" НПТМ отбеляза 67 години от създаването си

На 13 май 2024 г. Националният политехнически музей навърши 67 години от своето създаване. По този празничен повод неговият екип кани жителите и гостите на столицата на специално подготвената нова изложба "310 години пишеща машина“ (визуална история). Повече за еволюцията на пишещата машина и приносът й за човечеството, разказа..

публикувано на 15.05.24 в 15:03