Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Олелийня” - историята на карнавала в Габрово

Царицата котка води фестивала
Снимка: gabrovodaily.info
В столицата на смеха - Габрово, през месец май в рамките на Международния фестивал на хумора и сатирата, се провежда най-големият български карнавал, с над 50-годишна история, втъкал в себе си европейското влияние и традиции. От 2000 г. Габрово е и член на европейските карнавални градове начело на карнавала е габровската котка и кметът на града, който символно отрязва опашката на котката.

"Царицата котка води фестивала и това не е случайно, защото котката, която остава без опашка по икономични причини, е символ на габровския хумор и точно габровският хумор е този, който дава живителна енергия на карнавала", обяснява Венета Козарева - етнолог в Музея на хумора и сатирата в Габрово.

По думите ѝ е трудно да се определи кога за първи път са се маскирали хората в града, защото това е свързано с празнуване на Сирни заговезни, както маскирането въобще в Западна Европа - в дните преди Великия пост и преди Великден.

“Всеки карнавал е градски празник, градско веселие”, казва етнологът и допълва, че ако за западноевропейските градове има следи във времето за дадено карнавално маскиране, то за нас не може да се каже, Габрово обаче, като процъфтяващ индустриален и просветен център, е черпил от европейската традиция, като са добавяли и български нюанси.

В миналото габровският карнавал се е наричал “Олелийня”, която се свързва с търговската част от празника, а маскирането е ставало в семейна среда и в различни салони на различни публични места, но за ограничен кръг от хора.

През 20-те и 30-те години се е организирал Бал с маски. На бала с маски през 1936 г. е имало дори герой Кинг Конг, а карнавалът влиза и в известната Априловска гимназия.

В ново време, след 80-те години, в града започват да идват карнавални групи от чужбина, а темите на карнавала се обогатяват с политическа окраска. Габрово е единственото място, което припозна датата 11 ноември, когато по традиция в 11.11 ч. настъпва карнавалното време и това е почитан ден и празник. През последните десетина години община Габрово е припознала този ден като нов градски празник и го изнася в различни градски локации, тогава се обявява и датата на следващия карнавал, както и темата на карнавала.
Повече за габровския карнавал - в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00