„Предизвикателства пред библиотеките в 21 век“ е темата на тазгодишнния национален форум, чрез който фондация „Глобални библиотеки“ се стреми да утвърди библиотиките като място за личностно и общностно развитие на гражданите и подобряване на качеството на живот. А за да бъдат привлечени най-вече децата и подрастващите е нужно библиотеките да бъдат оборудвани с таблети, с 3D принтери и въобщи всички нови технологии, които могат да провокират интереса им, каза Спаска Тарандова, изпълнителен директор на фондацията.
Все още основният ресурс, който Министерството на културата влага в осигуряването на библиотечно-информационното обслужване на гражданите, е насочен към попълване на книжния фонд. Според изчисления на фондация „Глобални библиотеки“ са нужни 8 млн. лв. годишно, за да могат читателите в 3000 библиотеки в страната да имат достъп до съвременна и периодична литература, както и до абонамент за база данни.
Дигитализирането на съдържанието също е едно от предизвикателствата, пред които са изправени библиотеките, тъй като в електронен вариант са достъпни предимно произведенията с изтекли авторски права, посочи Спаска Тарандова. Тя допълни, че е нужно да се усъвършенстват учебните програми за обучаващите се библиотечно-информационни специалисти, за да могат повече млади кадри да влязат в системата, тъй като в момента заетите са предимно в предпенсионна или пенсионна възраст.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..