Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психотерапевтът Цвета Таманова:

Тежката следродилна депресия е опасна за психичното развитие на детето

Себепознанието е пътят към щастливото майчинство

| обновено на 12.11.19 в 14:18
Снимка: pixabay.com
В предаването „Прощъпулник“ по Радио София засегнахме една тема, която нерядко е болезнен спомен за онези, които вече са минали през бременността и раждането, а именно следродилната депресия.

Защо минаваме през това състояние, кога то е обострено и как по-лесно да се справим? Отговори на тези въпроси потърсихме от Цвета Таманова, психотерапевт и клиничен психолог, която обясни, че следродилната депресия може да бъде хронична и да се завърне след години, особено в моменти на стрес.  

Потиснатост, тревожност и тъга, заедно с промяна в съня, комуникацията и взаимоотношенията с околните, са част основните симптоми при депресията. Променя се и начинът на мислене на депресираната жена спрямо нея самата и другите хора. При тежката следродилна депресия качествено се променя начинът, по който жената се свързва със своето бебе, половинката си и близките. Нейната активност в живота на семейството се променя.

Самото раждане е много емоционален момент, свързан с емоционално и физическо пренапрежение. С акта на раждане едни страхове остават в миналото, но в същото време се появяват други, свързани с детето. От друга страна, раждането сблъсква майката с темата за загубата, защото тя губи една цялост и слятост, която е имала с детето. Бременността пък е момент, в който се инвестират много емоции, а винаги, когато се разделяме с подобни ценни моменти, ние сме тъжни, обяснява психотерапевтът Цвета Таманова и допълва, че с раждането с жената губи фантазията за детето, а когато фантазираме, ние винаги идеализираме.

Загубата за тази фантазия би могла да бъде преживяна доста тежко, тъй като жената губи част от представата за себе си и често може да си задава въпроса дали е достатъчно добра майка.

За професионална помощ е време, когато в живота на една жена започва да липсва стремежът към удоволствия и тогава, когато се появи невъзможността да се откликва на емоционалността на детето.

Детето има много силна нужда да се чувства свързано емоционално с майка си. Тогава, когато тя е депресивна, тя е като отсъстваща за него и то се чувства отхвърлено. Това обаче е много опасно за неговото психично развитие, казва психотерапевтът.

Много е важно близките да знаят, че това не е каприз и нещо, което може лесно да бъде контролирано, а състояние, към което трябва да се подходи отговорно.

В този момент половинката ни може да бъде много полезна, тъй като по време на бременността и веднага след раждането, майките чувстват недостиг на любов и внимание и имат нужда да бъдат забелязвани и обгрижвани.

Психотерапевтът Цвета Таманова обяснява, че освен физическото раждане, предстои и психично раждане на детето и то има нужда изключително много от своята майка, която да бъде до него с възможност да удържи неговата емоция, да бъде съответна на неговата емоция, да може да го запознае със света. За целта, обаче, тя трябва да познава собствените си чувства и да ги управлява, а не да ги потиска и игнорира, да работи с тях, за да може да изживее магията на майчинството.

Още по темата - чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20