Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

Снимка: Memory of Nations Website

ЛЕКЦИЯ И ДИСКУСИЯ

От Чешкия център канят на лекция и дискусия с историка, публициста и дисидента Петър Плацак (Petr Placák), който преди 1989 г. се занимава със самиздат и пише за различни емигрантски списания. Началото е от 18 ч.
В текстовете си Плацак обръща внимание на европейската история през 20. век, особено върху идеологическите основи на тоталитарните режими и независимата култура в периода на т. нар. нормализация в Чехословакия. От 2013 г. работи в Института за изследване на тоталитарните режими.

СЦЕНА

Девет успешни мъже излизат днес на една сцена (City Stage). Това са актьорът Юлиан Вергов, доц. Станимир Сираков, футболната легенда Стойчо Младенов, известният с графитите си художник Станислав Трифонов – Nasimo, stand up комедиантът Ники Станоев, най-младият писател (с 8 книги) Иво Христов, тв водещият Светослав Иванов, Филип Захариев - готвач, пътешественик, писател и фотограф, параолимпиецът, шампион по тенис на маса Денислав Коджабашев, Деян Веселинов - журналист и водещ на събитието. Специален музикален гост е група Ostava.
Началото е в 16:00 ч.

ТЕАТЪР

Продължава традиционния Театрален маратон, свързан с Европейската нощ на театрите 2019. Тази вечер от 19 ч в Дома на културата "Средец" (ул.Кракра 2А) ще се играе „Летисия и любовното биле“ от Питър Шафър.

ЕКРАН

Въпреки че Киномания официално се открива утре, тази вечер в кино "Люмиер Лидл" като част от програмата на фестивала ще се прожектира българският „7“ - Омнибус от 7 късометражни филма.
Началото на I-ва част е от 19:00 ч с новелите "Better Nature", "Нина" и "Дом", а II-ра част – от 20:30 ч със: "Съвсем като мен", "Химера", "Изчезващ вид" и "Дует".

ЕКСПО

  • Международното триенале на сценичния плакат може да разгледате в Мраморното фоайе на НДК (вх.А4).

АРТ 

От тази вечер до края на ноември ще може да разгледате изложба на двама млади графици Васил Ангелов и Зоран Мише. Двамата автори са познати на публиката като част от графичното студио Принт Нест. С редица национални и международни изяви и награди зад гърба си, в галеря Нюанс те ще представят графики, правени в последната година, обхващащи темата "Тотеми".

Авторите са наблегнали на субективното, даже твърде личното изживяване, нуждата за затвърждаване на най-ценните неща в живота, а именно - любовта, приятелството, истината, издръжливостта… Тотемите и знаците, на които двамата автори се уповават, отварят въпроси за това кои са съвременните идеали и дали те наистина са тотеми. Творбите провокират и загатват кое е ценното в нашата действителност.

НАГРАДИ

В 16:00 Клуб 1 на НДК (с вход откъм Пилоните) ще отвори врати за изложба с рисунки от участниците в Националния конкурс за детска рисунка „Хари Потър – 20 години магия“. В инициативата са участвали 896 ученици от 1 до 7 клас. В 18:00 ч. започва церемонията по обявяване на победителите с гости журито на Конкурса в състав Любен Зидаров, Михаил Костов и Станислав Койчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01