Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството като подвиг - гледната точка на спасените

В предаването “Радиоприемница” днешните гости представят най-личната възможна гледна точка по темата за донорството и трансплантацията, а именно, когато животът ти е спасен, благодарение на трансплантация на орган. Днешните гости са Ирен Дикова и Бойко Славчев - пациенти, които са получили нов шанс за живот, след трансплантация.

“Донорството е причината аз да съм тук и сега, и да живея както искам, както един млад човек трябва да живее", казва Ирен Дикова.
“Донорството за мен е един истински подвиг в мирно време, защото това е възможно най-тежкото решение, което може да вземе един близък за свой близък, допълва Бойко Славчев

Ирен разбира, че страда от муковисцидоза в Италия. Прибира се в България, но продължава да се лекува в Италия, където се налага да пътува на всеки три месеца. Състоянието ѝ обаче бързо прогресира и на младата жена много бързо се налага да се ориентира къде в Европа да се лекува - така стига до известна австрийска болница, където по-късно ѝ е направена и трансплантацията. 
Запушване на жлъчните пътища пък е причината за чернодробната трансплантация в столична болница на Бойко, който вече 8 години живее с нов орган. По думите му, хората, които чакат за трансплантация не бива да се отчайват, защото това води до грешен път, а надежда винаги има.

За това дали след трансплантацията се е променила по някакъв начин, Ирен беше категорична, че “тялото е само една машина, душата е важна. Душата си е моя. Това съм аз”. Единственото нещо, което се е променило е това, че цени живота и всичко, което ѝ се случва повече.

Освен, че трансплантацията е направила Бойко по-силен физически, го е направила и по-снизходителен към ежедневието и излишните неща в живота “и знам, че в крайна сметка, всичко е за добро”. Философски гледа и на заболяването си, за което е благодарен, защото е научил много от него.

Възстановяването след трансплантацията и при двамата е протекло много бързо. Днес те са щастливи и пълноценни, живеят активно, и се радват на всеки ден.

“След трансплантацията ми се случиха най-хубавите неща в живота", признава Бойко - “имам две дъщери, които се омъжиха и в момента имам четири внучета”.
За донорството трябва да се говори, защото е важно хората да са информирани. Думата трансплантация не трябва да плаши хората, смятат и двамата, които вече не са пациенти, а водят пълноценен, жизнен и свободен живот.
Чуйте историите им в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48