Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Иванов, директор на ИАМН:

При достатъчно донори ще бъдат спасявани с трансплантация повече българи

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант

Всяко листенце на „Дървото на живота" във ВМА е име на донор
Снимка: ВМА
Сред срещи с различни експерти и брънки във веригата, в последния ден от тази седмица е време в „Радиоприемница“ да обобщим темата Донорство и трансплантация, която не само съвпадна, но е и в подкрепа на информационната кампания „Да! За живот!“.

Целта на тази кампания е въпросът за донорството да бъде повдигнат систематично. Трансплантацията е съвременно лечение, което в някои случаи е единствен изход от здравословен проблем, отбеляза днешният ни гост Росен Иванов - директор на изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Именно тази агенция е компетентният орган за управление, координация и контрол на трансплантацията в България в съответствие със Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Росен ИвановНо трансплантацията не може да бъде извършена без достатъчно донори. Проблемът съществува навсякъде по света, но в България той е остър, поради малкото донори.

Не покриваме минималните изисквания на Евротрансплант за 10 донори на 1 млн. души население (това прави 70 на година). Далеч сме и от средните параметри за ЕС – 20-25 донора на 1 милион.

Кампанията няма да реши въпроса с промяната на отношението на обществото към донорството, затова целите и дейността ще останат и след нея, допълни Росен Иванов.

Той припомни, че според българските закони всеки гражданин, който не е декларирал изрично несъгласие, все едно е съгласен да стане донор. Детайлът в продължение на тази формулировка е в необходимото съгласие на близките. На първо място – съпруг/а или родители, след това – деца, ако ги няма – брат/сестра.

В някои болници има психолози, но тежкият разговор с близките на потенциален донор основно е ангажимент на координаторите. Това са лекари на щат към съответното лечебно заведение, минали или извършващи подходящо обучение за този тип дейност.

През следващата година предвиждаме обучителна програма за всички координатори по донорство в страната. Именно от тях зависи да се научи за възникването на донорска ситуация.

В процеса на трансплантация са включени много хора, има много документи и е невъзможно да бъде извършена злоупотреба с донор, подчерта Росен Иванов. Той уточни, че мозъчната смърт се установява не от координатора, а от лекарска комисия от трима души, които нямат отношение нито към донорството, нито към трансплантацията. Процесът може да се проследи и документално.

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант.

В рамките на инициативата са отпечатани 50 000 донорски карти, попълването на които няма юридическа стойност, а единствено оказва волята на техните притежатели.
Те се разпространяват в областните центрове от доброволци на БЧК.

На 23 ноември в Народния театър „Иван Вазов“ ще бъдат отличени координатори, които тази година с постоянство и усърдие са допринесли за извършеното в областта на трансплантацията, както и близки на донори, които в критичен момент са взели важното решение и са проявили милосърдие, съобщи Росен Иванов.

Чуйте целия разговор на Белослава Димитрова с Росен Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58