Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Иванов, директор на ИАМН:

При достатъчно донори ще бъдат спасявани с трансплантация повече българи

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант

Всяко листенце на „Дървото на живота" във ВМА е име на донор
Снимка: ВМА
Сред срещи с различни експерти и брънки във веригата, в последния ден от тази седмица е време в „Радиоприемница“ да обобщим темата Донорство и трансплантация, която не само съвпадна, но е и в подкрепа на информационната кампания „Да! За живот!“.

Целта на тази кампания е въпросът за донорството да бъде повдигнат систематично. Трансплантацията е съвременно лечение, което в някои случаи е единствен изход от здравословен проблем, отбеляза днешният ни гост Росен Иванов - директор на изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Именно тази агенция е компетентният орган за управление, координация и контрол на трансплантацията в България в съответствие със Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Росен ИвановНо трансплантацията не може да бъде извършена без достатъчно донори. Проблемът съществува навсякъде по света, но в България той е остър, поради малкото донори.

Не покриваме минималните изисквания на Евротрансплант за 10 донори на 1 млн. души население (това прави 70 на година). Далеч сме и от средните параметри за ЕС – 20-25 донора на 1 милион.

Кампанията няма да реши въпроса с промяната на отношението на обществото към донорството, затова целите и дейността ще останат и след нея, допълни Росен Иванов.

Той припомни, че според българските закони всеки гражданин, който не е декларирал изрично несъгласие, все едно е съгласен да стане донор. Детайлът в продължение на тази формулировка е в необходимото съгласие на близките. На първо място – съпруг/а или родители, след това – деца, ако ги няма – брат/сестра.

В някои болници има психолози, но тежкият разговор с близките на потенциален донор основно е ангажимент на координаторите. Това са лекари на щат към съответното лечебно заведение, минали или извършващи подходящо обучение за този тип дейност.

През следващата година предвиждаме обучителна програма за всички координатори по донорство в страната. Именно от тях зависи да се научи за възникването на донорска ситуация.

В процеса на трансплантация са включени много хора, има много документи и е невъзможно да бъде извършена злоупотреба с донор, подчерта Росен Иванов. Той уточни, че мозъчната смърт се установява не от координатора, а от лекарска комисия от трима души, които нямат отношение нито към донорството, нито към трансплантацията. Процесът може да се проследи и документално.

Тази година имаме 14 донора, реализирани са 32 трансплантации от трупен донор. Заради липса на подходящ реципиент у нас, 9 органа са изпратени по линия на Евротрансплант.

В рамките на инициативата са отпечатани 50 000 донорски карти, попълването на които няма юридическа стойност, а единствено оказва волята на техните притежатели.
Те се разпространяват в областните центрове от доброволци на БЧК.

На 23 ноември в Народния театър „Иван Вазов“ ще бъдат отличени координатори, които тази година с постоянство и усърдие са допринесли за извършеното в областта на трансплантацията, както и близки на донори, които в критичен момент са взели важното решение и са проявили милосърдие, съобщи Росен Иванов.

Чуйте целия разговор на Белослава Димитрова с Росен Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54