Жребият отреди България да играе с Унгария в баража за Евро 2020. Мачът ще се играе на националния стадион „Васил Левски“ на 25 март 2020 г. Ако нашите победят в този мач, ще се изправят на финала срещу победителя от двойката Исландия-Румъния на 31 март 2020 г., отново в София. При класиране за Евро 2020, България ще попадне в група C или в група F. Ако сме в група С, ще играем срещу отборите на Украйна и Холандия. В група F пък ще гостуваме на Германия. Това ще стане ясно на жребия, който ще се тегли на 30 ноември т.г.
България попадна в поток А, където бяха изтеглени от Ангелос Харистеас. Тази възможност се отреди на нашите национали след като Уелс победи Унгария и се класира директно за Евро 2020, освобождавайки място в потока. Тъй като поток Б беше запълнен, то ние имахме шанса да попаднем в по-лесния поток. Така и стана. Другият вариант беше да останем в Поток С, където щяхме да гостуваме на Шотландия и при победа да се изправим срещу победителя от двойката Норвегия-Сърбия. В крайна сметка, получихме невероятен шанс да се класираме на голямо първенство за пръв път от 2004-та година насам.
В квалификациите Унгария беше в една група с Хърватия, Уелс, Словакия и Азербейджан. „Маджарите“ победиха на два пъти Азербайджан и по веднъж Хърватия и Уелс, стартирайки с 9 точки в първите 4 кръга. В крайна сметка, загубите от Словакия на два пъти и веднъж от Хърватия оставиха всичко да се реши в последния мач срещу Уелс, където унгарците загубиха като гости с 0:2 във вторник 19.11.2019 г.
Можем ли да победим Унгария и да стигнем до финал?
Задачата никак не е лесна. На теория получихме невероятен шанс да се класираме напред, но имайки предвид играта на националния отбор в този квалификационен цикъл, по-скоро отговорът е „не“. В рамките на по-малко от година се смениха цели трима треньори. Първо започна Петър Хубчев, който записа две равенства с по 1:1 срещу Черна гора в София и в гостуването на Косово. След него дойде Красимир Балъков, който записа 4 загуби и само един равен. Загубихме от Англия на два пъти, като англичаните ни вкараха общо 10 гола, два прибавиха чехите и още три получихме от Косово, и то в София! За последния кръг от квалификациите начело на тима застана Георги Дерменджиев, който записа и единствената ни победа в този цикъл - 1:0 над Чехия в София. Статистиката от мача при тази победа обаче е доста неприятна - едва три отправени, от които два в очертанията на вратата и за щастие един гол. За сметка на това, чехите са отправили 18 удара към нашата врата, 5 от които точни, като в поне 3 случая трябва да благодарим на рефлекса на вратаря Георги Георгиев от „Славия“, който определено ни спаси в този мач.
Владеенето на топката също е под всякаква критика - едва 31% от времето, топката е била в наше владение и само 60% от подаванията са били точни, като в тях влиза и „късото“ изпълнение на аут, което се практикува напоследък, както и разиграванията между централните защитници при изнасянето на топката.
Т.е., поведението на България в този мач може да се определи по-скоро като „страх от загуба“, отколкото като желание за победа.
От националния отбор се отказа капитанът Ивелин Попов. Дерменджиев продължи и серията на Балъков с повиквателните за дебютанти, които може и да допринесат с добро, но може и да се окажат грешки, каквито направи бившият селекционер с много от решенията си.
Унгария е в подем. В Будапеща ще се играят и мачове от Евро 2020. Едва ли унгарците ще позволят с лека ръка да пропуснат „домашните“ срещи от големия форум, и то губейки от един от най-слабо представилите се отбори в квалификациите.
Ако се изключат тоталните аутсайдери като (но не само) Сан Марино, Гибралтар, Малта, Фарьорски острови и Лихтенщайн, например, България попада в една доста неприятна класация със своите 6 спечели точки, точно толкова отбелязани голове и цели 17 допуснати. С доста по-добри показатели са Унгария, както и Румъния и Исландия.
Реално шансовете на България да се класира не са много големи, особено с оглед на играта и представянето ни напоследък. Остава ни само да стискаме палци и да се надяваме на най-доброто.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..