Строежът, който е на 30-35 и повече години в двора на Александровска болница, и чието първоначално предназначение е било да стане национална педиатрична болница, е изоставен, но по-големият проблем е друг – не може конструкция от ХХ век да отговори на днешните изисквания за съвременно лечебно заведение. В това беше категорична пред Радио София арх. Петкана Бакалова – зам.-председател на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ).
Функцията трябва да е водеща. Сградата облича функцията. Не бива с много компромиси да натъпкваме сегашното скеле с нужните функции за лечение на деца.
Обследването на сградата е поръчано и направено през 2019 г., но протоколите за изпитване на бетона и армировката са от 2007 г. Днес недовършеният строеж не отговаря на противоземетръсните норми, не само защото сградата е остаряла. Нормите вече са други.
През 2011 г. е взето решение конструкцията да бъде премахната, но това не е направено.
Преди 2 дни състав на ВАС отхвърли жалбата на КАБ и де факто потвърди решението на МЗ за възлагане на обществена поръчка „Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница“.
Съдът обаче не е разгледал жалбата по същество, твърди арх. Петкана Бакалова, а се е произнесъл по процедурата:
Ние ще алармираме институциите – национални и европейски. Надяваме се обществото да разбере нашите аргументи и да ни повярва. Вече над 5000 души са подписали петиция. Зад нас са лекари, родители, Националната мрежа на децата…
Бихме искали да изложим по-добре аргументите си, за да убедим и управляващите.Ако вникнат, те ще вземат информирано и правилно решение.
Вчера представители на КАБ са се срещнали с кмета на Столичната община, на търсене на взаимодействие с институциите ще продължи., увери арх. Бакалова. Тя смята, че ново обследване може да покаже, че скелето е пригодно за административна сграда, но за болница - категорично не е подходяща.
Чуйте интервюто на Лилия Герчева и Данаил Конов с арх. Петкана Бакалова.
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..