ДНИ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Инициативата ще се проведе в Университета по архитектура, строителство и геодезия и във Френския културен институт в София. Във Френския институт е организирана конференция "Биоразнообразието - предизвикателство?", посветена на биоразнообразието и заплахите пред него в световен мащаб. В "Дни на предизвикателствата" ще участват Кристоф Думаре - гид и алпинист, Еврард Венденбаум - документалист, алпинист и изследовател на дивата природа на Мадагаскар, Гренландия и Индонезия, ултрамаратонецът Дион Ленард - световен рекордьор във височинния парапланеризъм и др. Темата тази година е "Биоразнообразие и дива природа".
ТУРИСТИЧЕСКА РАЗХОДКА
В Народен театър "Иван Вазов" отново ще има специална туристическа разходка "Зад завесата" в сградата на театъра. В сезона, в който трупата отбелязва 170-годишнината от рождението на своя патрон Иван Вазов, на 4 ноември 2019 г. театърът започва инициативата туристическа разходка "Зад завесата", по време на която всеки понеделник между 10.00 ч. и 13.00 ч. се организират едночасови културно-опознавателни разходки в сградата на театъра. Посетителите имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. На 2 декември 2019 г. гид на туристическата разходка ще бъде актрисата Биляна Петринска.
БАЛЕТ
В Национален дворец на културата, зала 1, от 20.00 ч. държавният балет на лед "Санкт Петербург" гостува с постановката "Лешникотрошачката". С представлението завършва турнето на трупата в България, започнало на 20 ноември 2019 г. в Шумен и преминало през Бургас (23-24 ноември 2019), Варна (26 ноември 2019), Велико Търново (28 ноември 2019) и Пловдив (30 ноември 2019). По време на турнето си Държавният балет на лед "Санкт Петербург" ще представи две постановки "Лебедово езеро" и "Лешникотрошачката".
КОНЦЕРТ
В зала "България" концерт на руската цигуларка Виктория Муллова и Софийската филхармония под диригентската палка на маестро Найден Тодоров. В програмата са Концерт за цигулка от Шостакович, рапсодия "Вардар" на Панчо Владигеров и "Жар птица", редакция 1919 година, на Игор Стравински. Виктория Муллова завършва Московската консерватория. От 1983 г. живее в Лондон, където талантът и целеустремеността й я извеждат на най-големите световни сцени, работи с най-известните солисти и най-добрите оркестри в цял свят.
На ул. "Оборище" 5 ще се проведе концерт на българския баритон Алек Аведисян, солист на операта в Инсбрук, Австрия, под съпровода на пиано на Венета Нейнска. Той ще изпълни "Серенада" от Франц Шуберт, част от предсмъртния цикъл с песни на композитора. Алек Аведисян е възпитаник на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Носител е на първите награди на международния конкурс на Шуберт в Русе, конкурса за песни на Хайдн в София, международния конкурс за песен "Панчо Владигеров" и на международния оперен конкурс "Елена Николай".
ИЗЛОЖБА
В Галерия-книжарница "София прес" ще бъде откриване на изложбата "Приключения и срещи в паралелни светове", която представя сценографски проекти на Александрина Игнатова. Авторката е събрала творбите си в няколко цикъла - "Клоуни", "Клоуни и музи", "Изгубени в карнавала", както и поредицата от импресии, свързани с пленерите "Кабиле". Александрина Игнатова е родена през 1949 година. Завършва средното музикално училище "Панайот Пипков" в Плевен, а след това - сценография в Националната художествена академия при проф. Асен Стойчев. Работила е в киноцентъра "Бояна", студио "Екран", както и за театрите в Силистра, Ловеч, Разград, Плевен и Ямбол.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..