Православна църква отбелязва деня на св. Анна - майка на Богородица. Тя закриля брака, семейството, девойките, бременните жени и вдовиците. Дълго време семейството на Йоаким и Анна нямало деца.
Бездетството в древността се е считало за Божие наказание и такива семейства, освен личната си тревога трябвало да понасят и обществения укор. В малкия градец Назарет, където те живеели, бездетството не се посрещало със съчувствие.
Естествено, молитвата и надеждата на двамата била за дете. Някои обясняват с тези тревоги и вълнения името, което Йоаким и Анна дават на дългоочакваната си рожба. Защото Мария, означава "надежда", припомня "Фокус".
Няколко празници в годината църквата е посветила на Йоаким и Анна - общо честване на паметта им на 9 септември, Зачатие на св. Анна на 9 декември, Успение (смъртта) на св. Анна на 25 юли.
Счита се, че името Анна е второто по разпространение в християнския свят. Носещите това име честват именния си ден на празника "Зачатие на св. Анна" - 9 декември.
Още от началото на VII век за него има написан специален текст и беседа от известния автор на църковни молитви и химни св. Андрей Критски. В текстовете на това богослужение четем думите, вложени в устата на Анна: "Радвайте се заедно с мен, всички колена Израилеви! Аз нося рожба до сърцето си. Спасена съм от укора за бездетството ми. Тъй беше угодно на Бога, който чу молитвата ми, излекува болката ми и ми даде каквото сърцето ми желаеше." Така преданието е допълнило евангелския разказ, без да му противоречи, като по един естествен и много човешки начин е запазило спомена за семейството на Господ.
Св. Анна зимна за българите е покровителка на магьосниците. Този ден е и празник на врачките, вещиците, омайниците. В нощта срещу празника магьосниците могат да примамват чуждото плодородие; тогава се извършват най-различни заклинания и прокоби (за раздяла, болест и смърт). Поверията твърдят, че тогава черните магии "хващат". Затова строго се спазват различните забрани: жените не работят нищо, не бива да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъкът; мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го.
Пред вратите мъжете запалват купчинки говежда тор, която прогонва злите сили. Жените мажат виметата на животните с въглен, чесън и мазнина, за да не им се отнеме млечността. Птиците държат затворени, за да не ги примамят с магии. Девойките слагат под печките сол и жито, похлупват ги с паница и на сутринта с тях захранват животните, за да ги предпазят.
Всички стопани следят кой ще влезе пръв в къщата им; ако е мъж, през годината ще се раждат мъжки животни, ако е жена - женски. Момите посаждат пшеница в гърне и натопяват клонки от вишна или ябълка във вода. Ако пшеницата покълне, а клонките се разлистят, значи момата ще се омъжи през следващата година.
Днес имен ден празнуват: Ана, Анна, Анка, Ани, Анета, Анелия, Аница, Аня, Янко и Янка.
София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..
Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..
След Емил Бранчевски от район "Илинден", втори кмет, избран от листата на "Спаси София", напуска партията. "Оттеглям се от "Спаси София". Ще продължа работата си като независим кмет . За повече от година "Спаси София" не успя да направи нищо за района в Общинския съвет. Натискът, ултиматумите и заплахите , които ръководството отправяше към мен..
София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона – с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу 39% за българските (489 хиляди),..
Общо 157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване на територията на Столичната община. Дейностите обхващат всички 24 райони, като са обработени трасетата на градския транспорт, основни улици, стръмни участъци, мостове. От 04.00 ч. започна почистването на основни и вътрешно-квартални улици в районите "Витоша", "Панчарево",..
До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...
Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..