Отчитайки стойностите на фините прахови частици (ФПЧ) през днешния ден и прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология за жълт код за мъгла, днес Столичната община въвежда безплатни буферни паркинги до метростанциите за всеки, който остави колата си и използва градския транспорт.
Продължават извънредните проверки на източници на замърсяване.
От общината призовават хората, които имат възможност, да не използват личните си автомобили, а тези, които се отопляват на твърдо гориво - да преминат на алтернативно отопление.
Столичната община продължава да следи актуалната обстановка и има готовност при регистрирани над 200 мгк/куб.м среднодневни превишения да въведе "зелен билет".
На сайта https://air.sofia.bg всички хора могат да следят в реално време измерваните стойностите на ФПЧ, прогнозите за следващите дни, както и допълнителните мерките, които Столична община въвежда, в дните с по-високи нива на замърсяване.
От началото на декември работи и специално мобилно приложение, което известява за предприетите мерки при повишена концентрация на ФПЧ. SofiAir може да се свали и използва на телефони с Android и iOS операционни системи.
Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери на..
Протест под наслов: "Защита и подкрепа на българското производство" на 38 земеделски организации се провежда в този момент пред сградата на Европейския парламент в София. Протестиращите настояват за повече прозрачност, справедливост, и работещи правила, както и за "премахване на дискриминационните механизми при подпомагането на сектора", обясни Димитър..
Два часа остана в прокуратурата заместник-кметът по екология на столицата Надежда Бобчева, а след излизането си обясни, че има забрана да разгласява за какво е било питана. Бобчева се яви в държавното обвинение тази сутрин около 9 часа, а вчера беше разпитан и директорът на завода за боклук в София Николай Савов. От думите ѝ стана ясно,..
Извозват се 60-70% от отпадъците в засегнатите райони "Люлин" и "Красно село", а в следващата седмица се очаква да станат 100%. Това каза столичният кмет Васил Терзиев в ефира на Нова телевизия по повод кризата с отпадъците в двата столични района. Към момента на терен работят 5-6 камиона, а до няколко дни ще станат 10, посочи кметът. Той..
Граждани излизат на протест в защита на Боянското блато, м. Гърдова глава. Събитието ще се състои днес от 18.30 ч. в кв. "Бояна". Поводът за недоволството е стартиране на строителни дейности в района на водния обект, които създават опасност от наводнения. Според протестиращите, институциите отказват да изпълнят задълженията си и пропускат да констатират..
Банките очакват по-значително увеличение на депозитите на домакинствата, като от получените балансови оценки може да се предположи, че това ще се случи предимно в национална валута. Възможно обяснение за подобно мнение е, че физическите лица ще се възползват от оставащото време до официалното въвеждане на еврото като официална валута, за да внесат в..
Боклукът няма политически цвят и не могат да се извадят положителни резултати. Боклукът е замърсяване и замърсяването води до замърсяване в политическата среда. Предложихме държавата да се намеси с техника и решение ако е необходимо, решение да се преодолее моментната ситуация. Това заяви премиерът Росен Желязков, който разговаря с кмета на..