Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"КвАРТал"-а обединява жители, бизнес и институции в мини гражданско общество

Разходете се в КвАРТал-а този уикенд

Радиоприемница“ тази седмица е посветена на развитието на местните общности - част от програмата за общностно развитие към Българския фонд за жените, чийто партньор е Радио София. 

Поредният ни гост е Мартина Стефанова от Арт фондация „ДОМА“, която организира инициативите и събитията под името КвАРТал в пространството с галерии, ателиета, барове и ресторанти, работлиници, театър, кино и др. в карето между булевардите Дондуков, Мария Луиза, Сливница и Васил Левски.

Началото е поставено преди 4 години, разказа Мартина Стефанова. КвАРТал е дългосрочна инициатива по примера на съществуващи и функциониращи градски пространства в Краков, Прага, Будапеща, Рим и много други.

Има затвореност не на кварталите, а на индивидите – коментира Мартина. – Не си говорим, или малко от нас си говорят, дори и съседите. Малко се познаваме. Това е и нашата идея – да говорим за и между хората, които живеят там, които имат бизнес в това каре, както и да правим връзке с институциите. Затова и започнахме да освобождаваме повече място за пешеходни зони и да организираме различни събития веднъж месечно.

Самите хора и обекти не се познават, нямат връзка помежду си, и организаторите на КвАРТал плетат мрежа между тях – така че те сами да си взаимодействат. Освен това заедно с институциите се полагат усилия за подобряване на градската инфраструктура – безопасност, осветление и т.н., и в същото време да се съхрани вида и духа на въпросния квартал.

За предстоящата Коледа хората от КвАРТал са се постарали за празнично настроение и преживяване. Програмата на KвАРТална Коледа между 13-15 декември в арт квартала на София предвижда изложби, греяни напитки, музика, фотосесии, настолни игри, базари, танци, коледни играчки, вкусотии, работилници за малки и големи… И благотворителни каузи, разбира се.

Надяваме се малкото гражданско общество, което изграждаме,все повече да се разраства...

Чуйте целия разговор с Мартина Стефанова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09
Симона Василева от платформата #soSofia

Започва кампанията “Символът на квартала”

Независимата платформа #soSofia започва кампанията “Символът на квартала”, в която гражданите на 12 от емблематичните софийски квартали, ще номинират и избират своите отличителни културни емблеми. “Започваме с 12 квартала, тъй като не можем да обхванем всички райони и квартали на София - те са доста. Намираме тези 12 за представителна извадка,..

публикувано на 08.04.25 в 09:03