Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиваме София по модел на Лисабон

Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво

Снимка: БГНЕС
Европейските политики за развитие е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Днешният фокус на темата пада върху европейските перспективи спрямо урбанизацията и развитието на градовете. Приоритет на Европейския съюз е урбанизацията и това как градовете да бъдат достъпни, адаптивни, а защо не и умни.

От “Визия за София” поставихме пет основни приоритета, върху които би следвало да се работи - градът да бъде компактен, адаптивен, умен и да работи добре с гражданите и да ги включва в управлението си, казва Миглена Герасимова от “Визия за София”.

В рамките на тези приоритети има разработени 24 дългосрочни цели, с множество малки мерки и инициативи. От дългосрочните цели е създаването на общности, умно образование, както и балансираното териториално развитие на града, здравеопазването, развитието на София като културен център и още други. 
Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво.

За мрежата за обмен на добри практики в градското развитие Невена Германова - експерт социолог в “Софтпроект”, обясни че това е мрежа в която няколко европейски града обменят опит. Водещият град е Лисабон, а фокусът на мрежата е работата на Лисабон по тяхната стратегия за местно развитие на територии за приоритетна намеса. Градът споделя четири инструмента с другите градове.

Лисабон е водещ град, защото успешно се справя с овладяването на неравенствата на града чрез четири инструмента - картиране на територията (с помощта на статистически данни и допитване до гражданите определят зоните в града, където искат да инвестират), местни работни групи, които работят по открити проблеми, създават и програма за финансиране на малки проекти в тези територии, четвъртия инструмент е насочен върху фондове за местно развитие.

В София ще бъдат реализирани само два от тези четири инструмента - картирането на приоритетни зони и създаване на местните работни групи.

Миглена Герасимова допълни, че “Визия за София” е инициатива на Столичния общински съвет и се включва в реализирането на тези два инструмента в София.

Идеята за работните групи е в тях да присъстват различни представители на тези заинтересовани страни - хора от гражданския сектор, бизнеси, университети. Основната идея н този инструмент е, че може да се превърне в споделена рамка/стратегия, за чието изпълнение всеки е отговорен.

В момента се работи по проекта Comunity lab като в момента се мобилизират местни общности, заедно с Общината, за работа в социално изключени територии, които ще бъдат определени, посочи Невена Германова.

“София не е малък град и отделните квартали на общностно ниво работят на различни принципи. Хората, които живеят на териториите са много различни - хора, които живеят в “Манастирски ливади”, които извършват донякъде лобистка дейност за подобряване на инфраструктурата или социалната обезпеченост на територията и т.н. В т.нар. гета не успяват да стигнат толкова пряко до влияние, и имат нужда от медиаторски организации, за да привлекат внимание, казва Миглена Герасимова.
Трябва да се обърне внимание на по-сериозната интеграция на социални с чисто икономически, устройствени политики, посочи Невена Германова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13