Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развиваме София по модел на Лисабон

Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво

Снимка: БГНЕС
Европейските политики за развитие е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Днешният фокус на темата пада върху европейските перспективи спрямо урбанизацията и развитието на градовете. Приоритет на Европейския съюз е урбанизацията и това как градовете да бъдат достъпни, адаптивни, а защо не и умни.

От “Визия за София” поставихме пет основни приоритета, върху които би следвало да се работи - градът да бъде компактен, адаптивен, умен и да работи добре с гражданите и да ги включва в управлението си, казва Миглена Герасимова от “Визия за София”.

В рамките на тези приоритети има разработени 24 дългосрочни цели, с множество малки мерки и инициативи. От дългосрочните цели е създаването на общности, умно образование, както и балансираното териториално развитие на града, здравеопазването, развитието на София като културен център и още други. 
Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво.

За мрежата за обмен на добри практики в градското развитие Невена Германова - експерт социолог в “Софтпроект”, обясни че това е мрежа в която няколко европейски града обменят опит. Водещият град е Лисабон, а фокусът на мрежата е работата на Лисабон по тяхната стратегия за местно развитие на територии за приоритетна намеса. Градът споделя четири инструмента с другите градове.

Лисабон е водещ град, защото успешно се справя с овладяването на неравенствата на града чрез четири инструмента - картиране на територията (с помощта на статистически данни и допитване до гражданите определят зоните в града, където искат да инвестират), местни работни групи, които работят по открити проблеми, създават и програма за финансиране на малки проекти в тези територии, четвъртия инструмент е насочен върху фондове за местно развитие.

В София ще бъдат реализирани само два от тези четири инструмента - картирането на приоритетни зони и създаване на местните работни групи.

Миглена Герасимова допълни, че “Визия за София” е инициатива на Столичния общински съвет и се включва в реализирането на тези два инструмента в София.

Идеята за работните групи е в тях да присъстват различни представители на тези заинтересовани страни - хора от гражданския сектор, бизнеси, университети. Основната идея н този инструмент е, че може да се превърне в споделена рамка/стратегия, за чието изпълнение всеки е отговорен.

В момента се работи по проекта Comunity lab като в момента се мобилизират местни общности, заедно с Общината, за работа в социално изключени територии, които ще бъдат определени, посочи Невена Германова.

“София не е малък град и отделните квартали на общностно ниво работят на различни принципи. Хората, които живеят на териториите са много различни - хора, които живеят в “Манастирски ливади”, които извършват донякъде лобистка дейност за подобряване на инфраструктурата или социалната обезпеченост на територията и т.н. В т.нар. гета не успяват да стигнат толкова пряко до влияние, и имат нужда от медиаторски организации, за да привлекат внимание, казва Миглена Герасимова.
Трябва да се обърне внимание на по-сериозната интеграция на социални с чисто икономически, устройствени политики, посочи Невена Германова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29
Георги Ангелов, мениджър Индустриални площи и развитие на терени в консултантска компания за бизнес имоти

Свършват свободните индустриални площи в София

През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна, а обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. В същото време броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м. За изминалото тримесечие са започнати..

публикувано на 27.11.24 в 14:55
Снимки: Ротари

Деца стават "таен Дядо Коледа" за радост на други - в нужда

За втора година по време на Коледния фест в София посетителите имат възможност да проявят благотворителност като приготвят и предадат подарък за нуждаещи се семейства и деца. Кампанията " Стани таен Дядо Коледа" е по инициатива на Ротари клуб – София, членове на организацията приемат (нови) продукти, които биха зарадвали децата в къщичка..

публикувано на 27.11.24 в 14:40

Романтичната история за Пепеляшка интерпретират тийнейджърите от театрално студио "Теди"

Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..

публикувано на 27.11.24 в 13:10

Нов прочит и прецизен аранжимент на "Тиха нощ, свята нощ" („Sedhel I Fuin“)

Кръстина Денчева от фондация "Брас перспективи"   разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на   "Коледни истории за брас и глас". "Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с..

публикувано на 27.11.24 в 13:07

Зъболекари: Кариесът при децата е пандемия

България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..

публикувано на 27.11.24 в 13:01
Снимката е илюстративна

Увеличават се пътуванията на българите в чужбина през октомври 2024 г.

Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври 2024 г. са 720.9 хил. или с 3.9% повече от октомври 2023 година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели: почивка и екскурзия - със 7.4%, служебна - с 4.8%, и с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - с 0.3%, съобщават от НСИ...

публикувано на 27.11.24 в 12:58