Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската следа в номинацията за награда "Сахаров"

Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС
В края на седмицата, посветена на европейските политики, в предаването “Радиоприемница” разказваме за наградата “Сахаров”, която се връчва за свобода на мисълта. През 2019 г. наградата получава уйгурският учен и защитник на правата на човека проф. Илхам Тохти, който от 2017 г. излежава доживотна присъда в Китай по обвинение за сепаратизъм.

Зад номинацията на Тохти стои британският евродепутат Фил Бениън, който казва, че от самото начало много му е помогнал един български евродепутат - Илхан Кючюк.

“През 2015 г. започнахме реално да работим по темата. Аз и тогава бях в комисията по външна политика и НПО сигнализираха за променящата се политическа обстановка в Китай. Най-вече говореха за огромния натиск, който е върху малцинствата в Китай и по-специално върху мюсюлманското малцинство, живеещо на територията на провинция Шин Джан. От там започна интересът ми. Задълбочих своите знания и организирахме редица конференции”, казва Кючюк.

Това не е първата номинация на Илхам Тохти за наградата “Сахаров”. Той е бил номиниран и през 2016 г. Разликата между тогава и сега е, че към онзи момента хората не са познавали живота и дейността на проф. Тохти и случаят му не е бил толкова разпознаваем сред международните партньори, както и натискът върху мюсюлманското малцинство не е бил толкова голям.

“Успяхме да съберем над 40 подписа, но тогава не успя да се класира, да попадне във финалната тройка”, разказа българския евродипутат.
Докато сега много повече хора са били ангажирани, номинацията се класира в тройката и на председателски съвет е решено да му бъде връчена наградата.

През 2017 г. Комитетът по човешки права към либералния интернационал го е номинирал за голямата награда на либералния интернационал и е получил наградата в Хага.

Наградата, която се дава на проф. Тохти не е срещу Китай или китайското правителство, а е висока оценка за качествата на проф. Тохти и най-вече това, че през годините винаги е защитават равноправното съжителство между т.нар. хан китайци и уйгури. “Той никога не е претендирал и не е проповядвал или провеждал кампании за противопоставяне между основния компонент в китайската с уйгурите мюсюлмани”, допълва Кючюк.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Илхан Кючюк в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30