Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четири лапи": Да пазим психиката на животните при празничните гърмежи

126 кучета и котки намериха свой дом

През годината в България „Четири лапи“ се погрижи за около 6000 животни
Снимка: Четири лапи

По време на празничните фойерверки и гърмежи се очакват стресови реакции на домашните любимци – предупредиха от сдружението „Четири лапи“. Някои от четириногите дори могат да избягат от къщи.

Според изследвания около половината от кучетата изпадат в паника при толкова силни шумове – обясни д-р Марина Иванова – директор на организацията за България. Реакцията на животните е различна, понякога непредсказуема. Ако разхождате любимеца си, не го пускайте от повода, защото може и да го изгубите при неочаквани гърмежи.

При дивите животни този шум е още по-стресиращ, допълни Явор Гечев от отдел "Комуникации" на „Четири лапи“. Те са много по-чувствителни и стресът им влияе още по-силно.

Все пак, ако решите да прибегнете до успокоителни медикаменти, консултирайте се с ветеринарен лекар.

Организацията изпраща 2019 г. с рекорден брой лекувани и кастрирани животни в клиниката в Банкя – повече от 4500 кучета и котки. От тях 3000 са били кастрирани.
Общо за страната числото на животните, за които е положена грижа, достига до над 6000.

Броят на безстопанствените кучета и котки намалява, но за съжаление все още има хора, които изхвърлят четириноги.

През годината е намерен дом на 61 кучета и 65 котки.

Положителна тенденция е, че обществото става все по-нетърпимо спрямо прояви на насилие и тормоз над животни, отчитат специалистите от „Четири лапи“. От институциите също търсят начин да прилагат законите спрямо насилниците.

Д-р Марина Иванова и Явор Гечев припомниха правилото преди да се купи, подали или осинови едно животно, да се помисли добре - дали новият му стопанин ще може да се грижи за него следващите години. Човек трябва да бъде търпелив и обичлив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев, Цветанка Йотина, Нина-Никол Хамилтън и Роб Мъни

Да разказваме за себе си

Днес Радиокафе се излъчва от Несебър.  БНР е медиен партньор на четвъртото издание на престижните летни награди за бизнес и туризъм .  Снощи бяха отличени най-забележителните личности и брандове на престижна церемония на яхта. Какви са предизвикателствата пред обществената медия БНР, ще разберем от нейния генерален директор Милен Митев :..

публикувано на 03.08.25 в 10:20
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул."Гурко"

Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..

публикувано на 02.08.25 в 16:00
Н. Образописов

Историята оживява - Никола Образописов, четка първа

Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..

публикувано на 02.08.25 в 15:00

Любимец 13 и адресите на любовта му

Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Чувствах се като дете в сладкарница

Преди почти десет години Марин Трошанов плени почитателите на мрачните загадки и ужасите с първия си самостоятелен роман „ЛАМЯ“ ЕООД“. Обновената „ЛАМЯ“ ЕООД“ съдържа актуализираните три части на историята, както и непубликувания до този момент разказ в същата вселена – „Нощем горите живеят“. Ето го и авторът: "Историята ми е изключително важно,..

публикувано на 02.08.25 в 11:00
Димитър Ганев

Кинематография в игра

Заглавието, което ще разтърси цялата развлекателна индустрия. Не, не е нов филм на Marvel… А Grand Theft Auto VI – играта, която още преди да е излязла, вече чупи рекорди. С нас е Димитър Ганев , журналист и гласът на за кратко просъществувалия сайт games.bg: "Реално нашата идея да направим видеоигрите с глас на български, но към 2008 нещата бяха..

публикувано на 02.08.25 в 10:01

Преоткриваме градските пространства

Платформата Кинематограф се завръща с тяхното лятно кино за четвърта поредна година. Tо изгрява след залез, когато настъпва вечерната прохлада, което превръща откритите локации в чудесно място за релакс и хубаво късо кино – интервю с Юлиян Спасов : "В джаза сме, настроението е на макс. Програмата е почти 100% българско кино, просто не устояхме...

публикувано на 02.08.25 в 09:52