Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да започнем годината с валсова стъпка

Снимка: Terry Linke
Какво е 1 януари без концерт на Виенската филхармония? Той ни понася към новата година с усещане за изящество, стил, лекота и красива музика. Дори и онези, които през останалата част от годината не са почитатели на класическата музика, в първото утро на годината биват запленени от магията на валса. Защото всички обичаме приказките, нали.

Интересът към новогодишния концерт на Виенската филхармония е все по-голям и билетите се изчерпват толкова бързо, че вече се изнасят не един, не два, а три идентични празнични концерта – от 12 часа на 30 декември, 0т 20.30  на 31 декември и въпросният новогодишен на 1 януари, който е и с най-високи цени на билетите, които са между 35 и 1090 евро за основния концерт, а за предварителните - между 20 и 800 евро.

Въпреки високите цени, желаещите да присъстват в залата са толкова много, че билети се продават единствено след участие в томбола, за която всеки може да се запише на сайта на Виенската филхармония от 2 януари до 28 февруари. Организиран в началото с цел да приповдигне духа на хората и да отвлече вниманието от загубата на войната, концертът отдавна се е превърнал в истинско събитие, което е подготвено до най-малкия детайл.

Традиционно програмата на концерта се състои предимно от творби на композиторите от семейство Щраус - Йохан Щраус - баща, Йохан Щраус - син, Йозеф Щраус, Едуард Щраус. За първи път тази година ще прозвучат девет произведения, които до момента не са включвани в програмата на новогодишния концерт. Това са три творби от Йозеф Щраус – валс „Любовни поздрави“, Лихтенщайн-Марш и Френска полка.

Освен тях премиерно изпълнение ще имат увертюрата към оперетата „Скитниците“ от Карл Михаел Цирер, две произведения от Едуард Щраус – “Бърза полка”, и полка-мазурка „Леденото цвете“, гавот от Йозеф Хелмесбергер-син и „Галоп на пощальона“ от Ханс Кристиян Лумбю, което означава, че списъкът на композиторите става все по-широк. По традиция, концертът ще завърши с три биса и това неизменно са „Бърза полка“, „На хубавия син Дунав“ и Радецки марш, при изпълнението на който (всички знаем) диригентът се обръща към залата и публиката пляска в такт.

Като стана дума за диригенти, за първи път на „новогодишния“ пулт ще застане Андрис Нелсонс - музикален директор на Бостънския симфоничен оркестър и на Лайпцигския Гевандхаус оркестър. Артистичното сътрудничество между 43-годишния латвиец и Виенската филхармония датира от 2010. Оттогава той редовно застава на диригентския пулт на абонаментните им концерти, както и при гастролите на оркестъра на фестивала в Залцбург.

Иначе историята на новогодишните концерти на Виенската филхармония започва през 1939, Диригент на първия “истински” новогодишен концерт на 1 януари 1941 г. е дългогодишният ръководител на Виенската филхармония Клеменс Краус, който е един от най-големите защитници на творчеството на династията Щраус и продължава традицията до края на Втората световна война. През този тъмен период на австрийската история музиката на фамилията Щраус символизира едно напомняне за онази Австрия, която е лишена от правото си на съществуване като самостоятелна държава.

По време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят ще видят специално подготвен музикален филм, посветен на 250-годишнината от рождението на Бетовен. Роденият в Бон композитор е живял 35 години във Виена, което го прави истински виенчанин. Изпълненията пък на балета на Виенската Щатсопера (които се показват по време на концерта) са заснети още през лятото, а хореографията е дело на испанеца Хосе Карлос Мартинес. Балетистите танцуват около един от домовете на Бетховен във Виена.

И на финала – за атмосферата!
Флоралната украса е великолепна, тя в продължение на много  години пристига от Сан Ремо, но вече пета година филхармонията си сътрудничи с виенските общински оранжерии. Украсяването, започнало още на 27 декември, е превърнало залата в цветна феерия с 30 000 стръка цветя, като след края на концерта публиката традиционно си взема поне едно листенце за спомен.

Така че настанете се утре пред телевизора, или си пуснете програма Христо Ботев на БНР и се наслаждавайте, дори да не сте с бална рокля или фрак, новогодишният концерт на Виенската филхармония ще успее да ви накара да се почувствате все едно сте там, красиви сте, танцувате валс и годината, която предстои, е най-прекрасната в живота ви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.01.25: "Футболът не е спорт, а е като фитнес, който носи добри пари"

Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..

публикувано на 23.01.25 в 19:15
Пожарът с десетки жертви в ски курорта Карталкая, Турция, бе повод за засилване на планираните проверки

Пожарните инспектори планират още 200-300 проверки до края на зимния туристически сезон

Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Стабилност, приемственост и оптимизъм очакват австрийските инвеститори у нас

Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България .  Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..

публикувано на 23.01.25 в 18:10

Собствениците у нас застраховат по-малко от 10 на сто от имотите си

Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..

публикувано на 23.01.25 в 16:19

В БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024" с картини на ученици

Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..

публикувано на 23.01.25 в 16:02

Концерт "Деца свирят на деца" ще се състои в СГХГ

“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..

публикувано на 23.01.25 в 15:47

Жители на с. Богданлия не дават пасища за сметка на разширяване на селището

Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..

публикувано на 23.01.25 в 15:11