Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Байкова: Имитиращите продукти са рискови по време на бременност

Снимка: pixabay.com
Бременността е най-хубавият период в живота на жената, но понякога в началото това не се усеща много комфортно поради хормоналните нагласи на организма. Появява се желание за свръх консумация на несвойствени ястия и екзотични храни. Но това, казва специалистът по хранене и диетика проф. Донка Байкова, е нормално и отминава.

По време на бременност жената не трябва да се храни „за двама“, а потребността на организма е само 65 калории повече, в сравнение с нормалната необходимост. Това означава една или две филийки хляб допълнително. Вторият триместър калориите се увеличават до 260, а през третия семестър жената има нужда от 500 калории в повече.

Индикатор за това дали бременната жена се храни правилно, е покачването на теглото. Първият и вторият триместър общо би трябвало да се качат не повече от 6 кг. от старта на бременността, ако той е бил при нормална телесна маса. През последния триместър се очаква покачване на теглото с още около 6 кг.

Относно менюто на бременната жена, проф. Байкова препоръчва леко покачване на белтъчната компонента, което означава увеличаване на млякото /кисело/ и млечните продукти от 330 гр. на ден до 400 гр., а сиренето се увеличава от 50 на 55 гр. на ден. Въглехидратите трябва да бъдат около 300 гр. на ден, мазнините също остават константна величина. Два пъти обаче трябва да се увеличи приемът на зеленчуци и плодове.

Месото се препоръчва три пъти седмично, а рибата два пъти, но се препоръчват хищникови риби, отглеждани в култивирани условия, защото големите водоеми често пъти съдържат тежки метали. Яйцата се увеличават от 2-3 на 4-5 броя седмично.

Проф. Байкова не препоръчва частично хидрогенираните мазнини и обяснява, че всички нискокачествени млечни продукти, т.н. имитиращи продукти, са рискови за женския организъм по време на бременност.

Не се препоръчва и прием на продукти, съдържащи Е-та.

Не се препоръчва и повишена употреба на прясно мляко, то трябва да присъства съвсем минимално в менюто ни и то вложено в друг продукт.

Много жени искат бързо да възвърнат фигурата си след раждане, но проф. Байкова уточнява, че кърмаческият период изисква същите параметри на хранене, каквито са и по време на бременност, за да може кърмата да бъде с добър състав.

Според проф. Байкова след раждане излишни остават около 4-5 кг., които се редуцират до няколко месеца, а ако това не се случи, се изготвя хранителен режим, но само от специалист.

Още за храненето по време на бременност - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29