Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Байкова: Имитиращите продукти са рискови по време на бременност

Снимка: pixabay.com
Бременността е най-хубавият период в живота на жената, но понякога в началото това не се усеща много комфортно поради хормоналните нагласи на организма. Появява се желание за свръх консумация на несвойствени ястия и екзотични храни. Но това, казва специалистът по хранене и диетика проф. Донка Байкова, е нормално и отминава.

По време на бременност жената не трябва да се храни „за двама“, а потребността на организма е само 65 калории повече, в сравнение с нормалната необходимост. Това означава една или две филийки хляб допълнително. Вторият триместър калориите се увеличават до 260, а през третия семестър жената има нужда от 500 калории в повече.

Индикатор за това дали бременната жена се храни правилно, е покачването на теглото. Първият и вторият триместър общо би трябвало да се качат не повече от 6 кг. от старта на бременността, ако той е бил при нормална телесна маса. През последния триместър се очаква покачване на теглото с още около 6 кг.

Относно менюто на бременната жена, проф. Байкова препоръчва леко покачване на белтъчната компонента, което означава увеличаване на млякото /кисело/ и млечните продукти от 330 гр. на ден до 400 гр., а сиренето се увеличава от 50 на 55 гр. на ден. Въглехидратите трябва да бъдат около 300 гр. на ден, мазнините също остават константна величина. Два пъти обаче трябва да се увеличи приемът на зеленчуци и плодове.

Месото се препоръчва три пъти седмично, а рибата два пъти, но се препоръчват хищникови риби, отглеждани в култивирани условия, защото големите водоеми често пъти съдържат тежки метали. Яйцата се увеличават от 2-3 на 4-5 броя седмично.

Проф. Байкова не препоръчва частично хидрогенираните мазнини и обяснява, че всички нискокачествени млечни продукти, т.н. имитиращи продукти, са рискови за женския организъм по време на бременност.

Не се препоръчва и прием на продукти, съдържащи Е-та.

Не се препоръчва и повишена употреба на прясно мляко, то трябва да присъства съвсем минимално в менюто ни и то вложено в друг продукт.

Много жени искат бързо да възвърнат фигурата си след раждане, но проф. Байкова уточнява, че кърмаческият период изисква същите параметри на хранене, каквито са и по време на бременност, за да може кърмата да бъде с добър състав.

Според проф. Байкова след раждане излишни остават около 4-5 кг., които се редуцират до няколко месеца, а ако това не се случи, се изготвя хранителен режим, но само от специалист.

Още за храненето по време на бременност - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36