Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

337 школа с мерки за безопасност по тъмно, извежда в заглавие МОНИТОР. Втора смяна до 18.30 ч. препоръчва Министерството на образованието и науката на 337-те училища в страната с двусменен режим на обучение. Предложението е с цел да се улеснят учениците и да се осигури тяхната безопасност. Зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова коментира  пред DarikNews , че по-ранното приключване на занятията ще доведе до по-малко натоварване на децата и намаляване на пътнотранспортните произшествия с ученици, тъй като шофьорите ще са по-концентрирани на пътя. Тази идея на МОН обаче не е задължителна за учебните заведения в страната, а е единствено препоръка, тъй като не всички училища могат да осъществят тази промяна.

Национална транспортна стачка ще блокира страната на 13 януари, предупреждава СЕГА. Превозвачи от близо 10 браншови организации обявиха, че спират превоза на пътници и товари в над 70 града, докато управляващите не седнат с тях на преговори за промяна на тарифата за тол-таксите. Гилдията иска и оставката на регионалния министър Петя Аврамова. "МРРБ еднолично внесе тарифата, без да се съобрази с нито едно предложение на бизнеса. Ние настояваме за намаляване на обхвата на тол-таксите и на техните размери. Искаме плавен преход за българския транспортен бизнес", заяви Йордан Арабаджиев, председател на Съюза на международните превозвачи. Транспортните фирми настояват също така за по-активни мерки срещу нерегламентираните превози на пътници, както и недопускането да бъде приет сегашният вариант на системата "Бонус-малус" за определяне на застраховката "Гражданска отговорност". 

И 40-годишни ще стават войници, офицери ще служат до 58 г., четем в 24 ЧАСА. И 40-годишни да могат да стават професионални войници, а офицерите да работят между три и пет години извънредно. Тези мерки за решаване на хроничния проблем с недостига на кадри за армията предлага вицепремиерът Красимир Каракачанов. Освен че облекчават проблема с липсата на хора, мерките щели да спасят и Националния осигурителен институт от тежки дефицити. Пределната възраст за постъпване в армията за всички длъжности и звания да е 40 години, предлага Каракачанов с проект за промени в закона за отбраната. В момента професионални войници не се наемат, ако са над 28 г. След успешната кампания “Бъди войник” обаче са открити годни кандидати за войници, които били по-възрастни, мотивира предложението си Каракачанов.

Касовите апарати вдигнаха със 76% приходите от ДДС, изчислява ТРУД. Новите изисквания за касовите апарати вече дават резултат и голяма част от нелегалните продажби на магазините излязоха на светло. В рамките на два месеца приходите от ДДС от сделки във вътрешността на страната нараснаха с над 76% спрямо същия период на предходната година, показват данни на Министерството на финансите. Само през октомври и ноември миналата година приходите от ДДС от сделки в страната са над 1,2 млрд. лв., при 682 млн. лв. година по-рано. Срокът всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите, да сменят или модифицират касовите си апарати беше удължен до 30 септември миналата година. Но тъй като много фирми не успяха да се справят с изискванията, крайният срок беше удължен още веднъж до 31 януари 2020 г.

Обсъждат зелена зона и в целия столичен район “Изгрев”, пише 24 ЧАСА. От юни зелената зона в София може да се разшири с 6300 места - 5500, които ще обхванат почти целия район “Слатина”, и 800 в участък при пазара “Иван Вазов”. В “Изгрев” обсъждането ще е на 8 февруари. Идеята е паркирането да стане платено и в 3-те квартала там - “Изток”, “Изгрев” и “Дианабад”. “Районът е силно презастроен, а инфраструктурата не е проектирана за толкова автомобили. Имаме сериозен проблем с паркирането.

Наказателна акция срещу автомобилите в Кюстендил, информира МОНИТОР. С поредна наказателна акция осъмнаха вчера два автомобила в Кюстендил. Колите са били паркирани в междублоковото пространство на улица „Раковски“ в областния град. Лек автомобил ВАЗ е с четири нарязани гуми, както и камион. Собствениците вече са подали сигнал в полицията, като надеждата им е извършителите да бъдат разкрити. Само преди около две седмици гумите на други 4 коли бяха направени на решето, отново на улица „Раковски“.

Джигит лети с 238 км/ч по магистрала „Тракия“, КАТ му прати "честитка" за 1050 лева, научаваме от ТРУД. Рекордно превишаване на скоростта с 98 км/ч е заснето с мобилна камера на сливенския участък на автомагистрала „Тракия“ в празничните дни. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Сливен. Водач с лек автомобил „Алфа Ромео“, с варненска регистрация, е управлявал в посока София с 238 км/ч при ограничение 140 км/ч. На нарушителя е съставен електронен фиш, като глобата за това нарушение е 1050 лева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
СУ

Софийският университет е първенец в рейтинговата система на ВУЗ-овете у нас

Софийският университет "Свети Климент Охридски" е първенец в рейтинговата система на висшите училища в България за 2025 година. Той оглавява класациите в 22 професионални направления от общо 29, по които предлага обучение, обяви изпълнителният директор на "Отворено общество" Георги Стойчев. "Технически университет - София е първи в 6..

публикувано на 21.11.25 в 14:09
Кметът на София Васил Терзиев

Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии

Докладът за новата структура на Столичната община тръгва за разглеждане в комисиите на общинския съвет и е предвидено да се гласува на 27 ноември. На заседанието миналия четвъртък общинските съветници не подкрепиха предложението на кмета Васил Терзиев, което той внася този път в разширен вариант.  Според проекта всички щатни бройки от направление..

публикувано на 21.11.25 в 11:52

БАН с Ден на отворените врати за любителите на физиката и нанотехнологиите

На 21 ноември 2025 г., петък, от 10.00 до 16.00 ч. в Научен комплекс 2 на Българската академия на науките (бул. "Цариградско шосе" №72, София) за първи път ще се проведе Ден на отворените врати, посветен на съвременните постижения на българската наука в областите физика, възобновяема енергия, електроника и астрономия. Денят на отворените врати ще премине..

публикувано на 20.11.25 в 11:45

В кв. "Надежда" задържаха двама автокрадци

Полицията залови двама автокрадци в столичния кв. "Надежда", непосредствено след като са откраднали кола.  Става въпрос за планирана полицейска операция, която е стартирала миналата седмица, а мъжете са били следени.  Единият е на на 57 години, а другият - на 51.  "И двамата задържани са с богато криминално минало, свързано с кражби на автомобили",..

публикувано на 20.11.25 в 06:50
Теменужка Петкова

МС реши: Още 2 неработни за посрещане на еврото

Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за неработни дни: "Това всъщност се налага във връзка с необходимостта от технологични промени, които трябва да бъдат направени в рамките на финансовия и нефинансовия сектор, свързани с въвеждане на..

публикувано на 19.11.25 в 18:34

7 автобуса са спасени от пожара в Петърч благодарение на двама полицаи

МВР обяви, че благодарение на двама полицаи от Районното управление в Костинброд, 7 автобуса са спасени от пожара рано сутринта на паркинга на "Общински превози" в село Петърч. Пожар изпепели автобуси и микробуси на паркинг край Костинброд Няма пострадали хора. Все ще се изясняват причините за случилото се. На място са изгорели 4..

публикувано на 19.11.25 в 12:49

В "Подуяне" са изготвили програма за изграждане на локални паркинги

В Район "Подуяне" са изготвили програма за изграждане на локални паркинги в кварталите на територията на района, съобщи районният кмет Кристиян Христов във Фейсбук. Предвидени са над 600 нови, уредени паркоместа, разположени балансирано в целия район. "Подходът е мащабен и системен, и може да превърне "Подуяне" в лидер за цяла София по отношение на..

публикувано на 19.11.25 в 10:55