Продължава седмицата, посветена на жените и мъжете в бизнеса. Днес за разговор сме поканили експертите Любомир Аламанов, доц. д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.
Жените в бизнеса са страшна сила – коментира Александър Христов. – Ролята им ще се става още по-важна. Над 80% от експертите в PR-бранша са жени. В същото време са видими сфери, в които все още има „стъклен таван“ в това отношение и промените тепърва ще се забелязват, колкото и бавни да са те.
В България дори IT-секторът е доказателство, че жените се справят добре и в области, които се смятат за „по-мъжки“, посочи Любомир Аламанов.
А според Даниел Киряков в историята има достатъчно много доказателства, че устойчивостта и вдъхновението в определени политики и дейности идва от жените. И не е правилно да се говори за квотно участие на дамите, а за експертно, като специалисти, като мениджъри.
В комуникационните професии, при работа с хора, когато по-често се налага проява на емпатия или интуиция, като че предимството е на „слабия пол“, признава мъжкото експертно трио. Жените по естествен път намират своето място и във висшия мениджърски елит, включително и във финансовите институции. Днес картината в управлението на банките е коренно различна от преди 20 години например.
Квотите са по-скоро инструмент за (временно) въвеждане на справедливост или равноправие.
Към предимствата на мъжете можем да причислим т.нар. здравословната амбиция, прямотата и ефективността.
За всеки обаче, независимо от пола и възрастта, е добре да запази и проявява детското любопитство, интереса към новото и към допълнителни знания и развитие.
Стереотипите видимо се променят и това може да се забележи по мисленето и поведението на младите хора – в училище и в университета.
Войнстващият феминизъм не чува другото мнение, а това понякога не помага (а напротив) за по-лесно или правилно заемане на позициите, които жените заслужават, смята доц. Христов. Равенството на двата пола в бизнеса няма нужда от врагове, каквито едно фанатично движение създава.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..