Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излиза книга с 3 непознати стихотворения на Яворов

В книгата „Непознатият Яворов“, която излиза от печат утре, 9 януари 2019 г., ще бъдат публикувани три неизвестни досега стихотворения на поета Пейо Яворов, съобщава доц. Милкана Бошнакова, ръководител на Българския исторически архив в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, цитара от БГНЕС.

„Да се открият в днешно време оригинали на Пейо Крачолов Яворов е събитие, а когато сред тези оригинали има и стихотворения, това вече е сензационно събитие“, заяви доц. Бошнакова, която е автор на изследването „Яворов и Македония 1895-1914 г.“

Става дума за 21 документа. Сред тях има три негови непознати до този момент стихотворения, четири писма, девет требвания /документ, с който се освобождават четници, като и четири разписки.

„Всичките документи се оригинали, ръкопис, подписани от Пейо Яворов. Писмата са допълнително подпечатани, както и разписките, с печата на Цензурната комисия на Царство България, която действа по време на Балканската война /1912 г./. Всичките документи са от октомври 1912 г., когато Пейо Яворов е в Македоно-одринското опълчение като воевода на чета №15. Част от документите са издадени, докато той е временен кмет на Неврокоп“, разказа доц. Бошнакова.

Тя обясни, че трите стихотворения не са любовни, а са посветени на войната.

„Едното от тях е много силно антивоенно стихотворение със заглавие, което съм поставила, според първата строфа, „Брат към брата“. Второто стихотворение е посветено на битката и героите при Ножот. Това е едно голямо сражение през 1907 г. в Македония, когато обединените чети на ВМРО се бият с превъзхождащите ги сили на турската армия, въоръжени с картечници, каза доц. Бошнакова и добави, че това е първото стихотворение посветено на тази битка. Яворов го е написал по молба на воеводата Тане Николов.

Третото стихотворение е озаглавено от самия автор „На незнайни герой“. "В него по неповторим начин е предадена безкрайната любов на автора към Родината", добави доц. Бошнакова.

Документите попадат при доц. Бошнакова през пролетта на 2019 г., когато при нея идва млад мъж, който се представя като колекционер. Той оставя документите за анализ.

Анализът на почерка, хартията, адресатите на писмата, сред които са Тодор Александров и Христо Чернопеев, доказват тяхната автентичност, обясни още доц. Бошнакова. Самата тя определя откритието на стиховете на Яворов като „чудо“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Столичната община предупреждават за интензивни валежи в четвъртък и петък

Столичната община информира, че в четвъртък и петък се очакват интензивни валежи и променлива метеорологична обстановка, особено във високите части на Витоша. Възможни са затруднения при придвижване по някои туристически пътеки заради паднали клони, предупреждават от общинската администрация на сайта си.  Оттам посочват, че екипи на Столичната община,..

публикувано на 01.10.25 в 18:13

Забавени държавни плащания за София поставят в риск инфраструктурни проекти

Забавени държавни плащания за София поставят в риск инфраструктурни проекти.  От Столичната община алармира за значителни забавяния в преводите на държавни средства по програмата за общинско финансиране, което застрашава разплащанията и реализацията на ключови инфраструктурни проекти в столицата. По данни на общината, към момента са одобрени 156..

публикувано на 01.10.25 в 15:50

Съд: Столичната община има право да премахне незаконни конструкции в Борисовата градина

Административният съд София-град с решение от 29.09.2025 г. отхвърли жалбите на да едно дружество и (ООД) и едноличен търговец срещу заповед на главния архитект за премахване на незаконно поставени конструкции – стоманобетонни фундаменти с метални чадъри в имот от парк "Борисова градина", използван дълги години като автокъща "Капитолия", съобщиха от..

публикувано на 01.10.25 в 14:01

Задържаха 42-годишен мъж в Перник за побой над детето си

42- годишен мъж е задържан в Перник заради побой на сина му. Инцидентът е станал в късния следобед вчера, а сигналът в полицията подало 15-годишното момче. Тийнейджърът е прегледан в болнично заведение, където е установено, че има лека телесна повреда, причинена в условията на домашно насилие. Бащата е задържан за до 24 часа с полицейска мярка...

публикувано на 01.10.25 в 13:24
Физкултурният салон на 100 ОУ

Новият физкултурен салон в столичното 100 ОУ "Найден Геров" стои заключен вече година и половина

Вече година и половина новият физкултурен салон на 100 Основно училище "Найден Геров" в столичния район "Сердика" стои заключен . "На този етап нямаме никаква информация кога точно би се случило да отворим физкултурния салон ". Това заяви пред БНР директорът на 100 Основно училище "Найден Геров" Росен Богомилов : "Година и половина стоим и..

публикувано на 01.10.25 в 11:44
Снимката е с илюстративна цел

Тест на Националната система за ранно предупреждение от 11:00 ч.

Днес от 11 до 11:30 часа ще бъдат тествани Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО) и системата BG-Alert. Чрез сирените ще бъдат излъчени "Национален сигнал за тревога" и "Национален сигнал за край на тревогата" на територията на градовете София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян,..

публикувано на 01.10.25 в 07:40

Хиляди посрещнаха волейболните ни национали в центъра на София

След огромния си успех на световното първенство по волейбол във Филипините сребърните ни медалисти отново са на родна земя. Тази сутрин те кацнаха на летище "Васил Левски" в София с полет на правителствения самолет от Истанбул. Волейболистите минаха по червен килим и през шпалир от гвардейци.  Посрещнаха волейболистите ни с червен килим и венци..

публикувано на 30.09.25 в 18:49