Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайната на успеха: Баланс между качествата на мъжете и жените

Анна Марич,Милена Драгийска, Гергана Иванова
Снимка: Ани Петрова

Не може да става дума дори за усещане за някакво неравенство между половете в областта на комуникационния бизнес. В това е убедена е Гергана Иванова, управляващ партньор в Тне Smarts. Тя уточни, че това се дължи до голяма степен на спецификата на бизнеса, тъй като комуникациите са "много, много женски бизнес". Може да се каже също, че България е поставена много добре в това отношение, дори и по официалните класации на "Евростат".

Жените в България не срещат проблеми като принципна възможност за развитие и реализация, не само като субективни впечатления, но и като законова среда и обществено отношение, подкрепи тезата Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на "Лидл България". Тя изтъкна, че е важно лидерът на организация да е добър експерт и лидер, без значение от какъв пол или етнос е той. Чисто емпирично погледнато не би трябвало икономическите резултати да се различават в зависимост от това, дали начело на организацията е жена или мъж. Много психолози обаче са установили, че има много по-висока успеваемост на смесените екипи, заради допълването и различното мислене при разреза на един проблем и търсене на решения.

Все повече фирми се стараят да предлагат по-добри условия за жените да се развиват пълноценно и да могат да бъдат и майки, и съпруги, а не само работници във фирмата. Сред тях са гъвкаво работно време, работа от вкъщи, работа на половин работен ден през втората година от майчинството, посочи на свой ред Анна Марич, ръководител "Проекти" и част от мениджмънт екипа на "Accenture - България".

България изпитва огромен глад от квалифицирани кадри, така че възможностите за кариерно развитие са неограничени. Проблеми по-скоро произтичат по линия на образованието, където има пропаст между нуждите на бизнеса и подготовката в учебните заведение, отбеляза Гергана Иванова. До някаква степен това вече се компенсира с млади хора, придобили добро образование в чужбина, които искат да се върнат и да работят в родината си.

Има какво още да се направи, за да се подпомогне субективната увереност на дамите за развитие, смята Милена Драгийска. Много често има остарели изисквания за безопасни условия на труд, които пречат например на по-широкото използване на хоум офис. От друга страна е доброто прилагане на реинтеграционните програми.    

При положение, че съществува добра комуникация между членовете на един екип, винаги се стига до най-доброто решение, а мъжете и жените се допълват в различни ситуации. Но за да можеш да бъде лидер, изключително важно е да си достигнал едно ниво на емоционална зрялост, да си отместил егото, центъра от себе си и да си осъзнал, че колко добър е един лидер се измерва по това, какво представлява неговият екип - дали хората се чувстват добре и са щастливи, категорични са и трите дами. А балансът между качествата на мъжете и жените е формулата на успеха в бизнеса. Лидерите могат да осигурят достатъчно конструктивна среда, ако са достоверни пред себе си, колегите си и всички служители. Тяхната роля е да създават добавена стойност и ценностти и да утвърждават добри бизнес практики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54