Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зелена" зона и два нови паркинга искат в кв. "Иван Вазов"

Живеещите в района искат от ЦГМ подобрение на инфраструктурата

Снимка: БГНЕС
Разширяване на "зелената" зона искат в кв. “Иван Вазов”, но не безусловно, а срещу изграждането на два нови паркинга от ЦГМ и инвестиции в тротоари и квартална инфраструктура.

"Разбира се, хората, които са склонни да се съгласят със “зелената зона”, не искат това да става бузесловно. Това става с изричната уговорка, че се очакват благоустройствени действия от страна на ЦГМ (ремонт на тротоарите, монтаж на антипаркинг елементи). Всички дейности, които ще подобрят инфраструктурата в района", казва кметът на район "Триадица" Димитър Божилов.

Според Божилов ще изискат от ЦГМ да бъде подобрена инфраструктурата в района и да бъдат изградени паркинги, които да бъдат използвани с винетни стикери, които хората по местоживеене имат право да получат. 

Вече има набелязани две места за новите паркинги. "Това са парцели, които са отредени за обществено ползване и паркинги по ОУП и ПУП, който засяга конкретното каре. Фокусирали сме се върху паркинг пространството, което се намира зад един ресторант на входа на "Южния парк" към бул. "Бяла черква" и бул. "Витоша", защото мястото традиционно е разпознаваемо от хората. Може да бъде изграден паркинг на едно или две нива", каза кметът на района. 

Божилов увери, че на Румяна Милова - временен изпълнителен директор на Центъра за градска мобилност, е отпуснат бюджет от Столичната община още от миналата година, възлизащ на над 2 млн. лв., предвиден именно за изграждане на нови паркинг пространства за сметка на ЦГМ. 

Освен това хората от района настояват за удължено работно време на "зелената" зона и през почивните дни, заради струпване на много автомобили тогава. Милова е уверила, че ако това искане бъде включено в доклада на районния кмет, ще бъде разгледано и подложено на гласуване в комисиите на Столичния общински съвет. 

“Обществените нагласи преобладават в полза на това да се въведе режим за платено паркиране, тип “зелена" зона. Това е отдавна назряваща идея, която отлежава, сега заварвам процедура, която трябваше да бъде довършена и да се оформи по един законосъобразен начин. В рамките на двете обсъждания бяха изслушани много мнения “за” и “против”.

Някои от присъстващите на публичното обсъждане жители на квартала споделиха за поставянето на бариери в междублоковите пространства
„Междублоковите пространства са общинска публична собственост и там, където има поставени подобни съоръжения, те са абсолютно незаконни“, каза Божилов и увери, че с отдела по контрол на строителството в Общината и със съдействието на КАТ, всеки ден са на терен, издават предписания за премахването им и съответно ги демонтират, ако това не се случи.

Кметът на община „Триадица“ увери също, че зелените площи в квартала, които незаконно са превърнати в паркинги, ще бъдат възстановени. 
Какво решение ще бъде взето ще стане ясно през пролетта, когато изтича срокът, който от районната администрация и ЦГМ са си поставили. 
Чуйте цялото интервю с районния кмет Димитър Божилов в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30

БНР с две номинации за наградите "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г.

Журналистите от БНР - Гергана Хрисчева и Мая Данчева са сред номинираните за годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г. Организатор на традицоинното събитие е Федерация "Български пациентски форум". Гергана Хрисчева, журнарист в Дирекция "Дигитални програми" на БНР е номинирана за подкаста на БНР "В центъра на..

публикувано на 04.12.24 в 15:24
Водещата Гергана Пейкова с режисьора Димитър Коцев - Шошо

По-флуидните хора са ми по-интересни

Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси". Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат..

публикувано на 04.12.24 в 15:08

По-скъпа вода ще плащат перничани от следващата година

По-скъпа вода ще плащат перничани през новата 2025 година. Увеличението ще бъде с около 9.5%, което се равнява на около 0.40 лв. на 1 кубик вода. Предстоящото увеличение е залегнало в бизнес-плана на ВиК-Перник, който е одобрен от КЕВР, каза управителят на ВиК Перник Борислав Иванов: "Така че, то е планово. В тази цена са включени всичките компоненти,..

публикувано на 04.12.24 в 13:25
Художникът Самуил Велев

Изложбата „Непознат“ на Самуил Велев в търсене на това какво формира представата ни за хората

Младият живописец Самуил Велев изследва връзката между външния и вътрешния свят в над 40 портрета от изложбата си „Непознат“, позиционирана в културно пространство "Бобина" от 3 до 12 декември. Вдъхновението за изложбата идва от самата работа и експериментът с живописния похват, като 23 от картините са върху платно, а 21 са върху хартия.  “Картините..

публикувано на 04.12.24 в 12:31

Коледни образователни ателиета в Националния етнографски музей

От 10 до 19 декември, в Националния етнографски музей при БАН ще се проведат традиционните Коледни образователни ателиета. Записванията вече започнаха, каза пред Радио София етнологът Мария Боянова. В инициативата децата ще могат сами да омесят коледен хляб или да изработят сурвачки. Ще разберат какви са били обичаите при почитането на Коледа, кога и..

публикувано на 04.12.24 в 12:14