Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Шопов, клиничен психолог:

Когнитивно-поведенческата терапия е особено важна при паническо разстройство

При жените състоянието се среща около два пъти по-често, отколкото при мъжете

Снимка: pixabay.com

Трябва да погледнем към себе си, да бъдем благодарни към този човек, когото виждаме отстрани, за това, което той оставя след себе си. Да погледнем този човек като ценност и личност отвъд човека, който изпълнява ежедневните си задачи, да обичаме себе си.

Това бе един от съветите, които клиничният психолог Тодор Шопов даде в „Часът на здравето“. Той коментира проблемите на самотните (около празниците и не само).

Хора, които нямат семейства и роднини, са по-уязвими от самотата и последствията. Като цяло дългите празници повлияват негативно на равновесието в човека поради факта, че дневните рутинни дейности спират и е необходимо човек да има самодисциплина и способност да организира деня си по друг начин.

Пациентите идват при мен с различни оплаквания, спектърът е пъстър, най-вече с тревожни състояния, породени от динамичните времена, в които живеем. Страховете им са свързани с преодоляването на различни проблеми - сподели Тодор Шопов.

Паническото разстройство е състояние на тревожност, което е постоянно във времето и в интензитета на преживяванията. Обхваща както психични, така и физиологични усещания. Симптоматичната картина е в зависимост от човека: треперене, изпотяване, замаяност, чувство на деперсонализация и дереализация (все едно, че човек наблюдава себе си от страни като зрител в собствения си живот), виене на свят, прилошаване, стегнатост в гърдите, трудно и учестено дишане, хипервентилация, чувство, че губиш контрол или почва под краката си.

Често оплакване е притеснението, че получаваш инфаркт. Причините за паническото разстройство са изследвани от различни сфери. Счита се, че една такава причина е нарушението в обмяната на хормоните, най-вече адреналин, (епинефринът, който се отделя от надбъбречната жлеза).

Смята се, че паническото разстройство е свързано и с травми от детството, със злоупотреба с кофеин, алкохол, никотин, загуба на значим човек, значителна житейска промяна, смяна на работа или загуба на собственост. Причините не винаги могат да бъдат ясни. Диагнозата се поставя, когато имаме състояние с множество паник атаки, което продължава поне месец, като трябва да се изключат други медицински състояния. Трябва да присъстват поне четири симптома от 13-те, които са описани в МКБ, с които работи Европа. Прави се клинично интервю с оглед на всички оплаквания, които трябва да имат продължителност във времето.

Агорафобията тясно върви с паническото разстройство. Това може да бъде едно голямо инвалидизиращо положение на човека, той постоянно седи в къщи, има нарушения в социалните контакти, страхува се дори да отиде до магазина и да изхвърли боклука, страх го е, че нещо ще му се случи. Получава се затворен кръг – страхът от самия страх, продължава специалистът.

Съвременните методи и изследвания твърдят, че най-добрият начин за лечение на паническото разстройство, е комплекс от психотерапия и медикаменти. Най-подходящи са бензодиазепини и антидепресанти. По-важно е обаче провеждането на когнитивно-поведенческа терапия. Трябва да се разбере какво усеща човек на телесно ниво и как да го тълкува, за да може да си даде едно по-реално обяснение.

При жените паническото разстройство се наблюдава около два пъти по-често, отколкото при мъжете.

Заболяването е включено в МКБ през 1980 година. Много автори са се занимавали с него, сред които и психоаналитикът Зигмунд Фройд. Той го включва към групата на страховите неврози. Голям дял за изследването му има и бащата на съвременната психиатрия Емил Крапелин, който наблюдава различни форми на страхови преживявания и най-вече свързани с тях състояния след войните. Думата „паника“ идва от бог Пан от гръцката митология, бог на дивото и ловците, който е предизвиквал страхови преживявания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кокаляне ще има собствена детска градина

Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..

публикувано на 18.12.24 в 18:55

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33
Иван Гавалюгов

Община Ботевград отчита реализирането на редица инфраструктурни проекти

На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..

публикувано на 18.12.24 в 17:25

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20

София - град изкривява икономическите показатели на целия регион

Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..

публикувано на 18.12.24 в 15:33