Две нови социални услуги ще бъдат открити на територията на Столичната община - Център за обществена подкрепа и Център за работа с деца на улицата, стана ясно на заседание на Постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Столичния общински съвет (СОС).
Целта е да се подркепят семействата в риск, повиши родителският папацитет. Не бива да оставяме децата без грижи, да бъдат на улицата – обясни пред Радио София и Боян Бочев Минка Йовчева - ръководител на дирекция ''Социални услуги за деца и възрастни'' към Столичната община.
Дейността предвижда оценка на рисковете и работа със специалисти – психолози, созциални работници.
Йовчева припомни, че преди 9 години Столичната община се е фокусирала върху проблема с децата на улицата. Бил е сформиран мобилен екип към Дирекция „Социално подпомагане“ в район „Оборище“. Екипът още работи, и то той е денонощно на разположение, приема сигнали, прави обходи.
След решението на СОС предстои да бъде обявен конкурс за извършване на услугите от изпълнители, които разполагат със специалисти, сграден фонд и оборудване.
Как на практика работи един център за работа с деца?
Пред Радио София това разказаха Иво Ванчев - ръководител на Център за работа с деца на улицата „Посока“ , и Стела Гачевска - изпълнителен директор на фондация Конкордия България, която администрира центъра.
Той е открит през 2009 г. Тогава по улиците е имало много деца, срад които и болни.
Вече присъстваме осезаемо в самите общности, правим всекидневни обходи – посочи Стела Гачевска. Предстои да бъде разкрит нов център в сърцето на общността – между „Орландовци“ и „Малашевци“, където има и сегрегирани училища.
Мобилните ни екипи пряко се сблъскват с нуждите на родители и деца – допълва Иво Ванчев. – Така че можем да окажем подкрепа в посока превенция от отпадане от образователната система.
Помощта може да бъде и социално-битова, в зависимост от случая.
Сигналите могат да постъпят от близки на семейството, от учителя, от социалните медиатори.
Целта на Стела Гачевска и Иво Ванчев е да подпомагат не само ромските общности, а всички уязвими. Според тях, за да бъдат ефективни усилията в тази област, те трябва да са дългосрочни, комплексни и координирани между институциите. От подкрепа имат нужда и структури, които оказват грижи за други.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..