Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Кожухаров: Туризмът е призвание

Снимка: bahe.bg

“Работата в туризма е начин на живот, защото един хотел работи всеки ден от седмицата денонощно и всички ние, които обслужваме тази сфера, сме съпричастни към случващото се и то във всеки един момент”, казва Ивайло Кожухаров, един от учредителите на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели и член на контролния съвет към Националния борд по туризъм, който гостува в изнесеното студио на нашата Радиоприемница на изложението СИХРЕ за хотелиерство, ресторантьорство, кетъринг и СПА.

Според него туризмът е призвание и човек няма как да работи това по задължение, а ако се случи да е по задължение, ще е само временно. За него няма значение дали се работи в голям или малък хотел, важно е мениджърът да намери баланс между строгост и приятелско отношение. След годините, изкарани в бранша (близо 18), Ивайло Кожухаров може веднага да се ориентира как се обслужва един хотел по бързината на реакция на рецепциониста, както и за хармонията в работата на хотела.

България има добра история в развитието на туризма - морски, планински, СПА, уелнес, културен туризъм, както и популярният отскоро конферентен туризъм. Разбира се, не може да се слага всичко под един знаменател – подчертава той. “В страната ни има хотели, които са на много добро, световно ниво и съответно в чужбина има хотели, които са на ниско ниво. Всеки продукт трябва да се гледа поотделно”, казва Кожухаров.

По думите му все по-малко значение отдават клиентите на това колко звезди има даден хотел. Най-важното при избора е обратната връзка - в 90% от случаите, хората се ориентират най-вече по отзивите на други клиенти, вече отсядали в хотела. Според Кожухаров има разделение в хотелиерския бранш, като съществуват близо 200 различни организации. Неговото като желание е работещите в сферата на хотелиерството да са  по-обединени и всички да работят заедно за дестинация България, а не всеки отделен регион или хотелиер да работи сам за себе си.

"Ние трябва да продължим да запазваме позициите си, които вече сме извоювали като морска и зимна дестинация, но същевременно това не е достатъчно. С няколко месеца сезон лятото и няколко месеца сезон през зимата няма как  да се получи целогодишен продукт. За да могат хотелиерите да задържат своите кадри, ние трябва да работим за разработване на потенциала на страната ни в конгресния и конферентния туризъм, където България набира скорост, още повече  че у нас е много безопасно, което е важно за организаторите на подобни мащабни събития", смята Ивайло Кожухаров, който е създател на платформата hotelexperts.bg, която има за цел именно взаимопомощта между тези, които са мениджъри на хотели.
 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03