Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Янев и Кирил Маричков със специален приз от Наградите ИКАР

В номинациите преобладаващо присъствие имат извънстоличните театри

Актьорът Марин Янев ще получи наградата ИКАР за изключителен принос към българския театър. Кирил Маричков ще бъде отличен за приноса му към съвременната българска музика по предложение на Гилдията на музикалните артисти. Това стана ясно при обявяването на номинациите за наградите ИКАР на Съюза на артистите в България. 

Това, което прави впечатление в номинациите за наградите „ИКАР“ е, че преобладаващо присъствие имат извънстоличните театри, а първата ни сцена - Народният театър „Иван Вазов“, няма номинации тази година.

“Комисията оценява само тези, които са успели тази година да покажат нещо повече от изминалата година. По тази причина абонирани няма. Нека да не си мислят хората, че задължително някои от знаковите театри трябва да присъстват, само защото са знакови. Ако не са направили нещо, с което да се отличат от всичко останало в театралната картина на България, не би трябвало да се сърдят. Факт е обаче, че театърът има много интересна посока на развитие и театралната картина се променя много динамично”, казва председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.

Той посочи, че комисията е изгледала към 150 спектакъла, предложени от театрите от цяла България и не е било лесна да бъдат отделени най-добрите за номинации. “Тенденцията показва, че младите театрали, тези, които сега завършват или са завършили както им е динамичен животът, така динамично постъпват и в театъра. Повечето от тях не желаят да бъдат на трудови договори, а да бъдат свободни творци и да участват в проекти. Театралните постановки, които са гледани много прецизно от цялата комисия, забелязват точно такава тенденция - млади хора, които участват в конкретни проекти в извънстолични театри и правят наистина нещо значимо за живота на самия театър, значимо и за себе си”, коментира Мутафчиев.

Сред номинираните за наградата за режисура е Маргарита Младенова за поетичния спектакъл по български автори „За светлото, което бе“ на Драматично-куклен театър - Враца. В тази категория попадат също Стайко Мурджев за „Слава“ от Питър Куилтър на сцената на  Драматичен театър „Николай Масалитинов“ - Пловдив и Стилиян Петров за спектакъла си в театър „Възраждане „За едно явление от електричеството“ . За ролята си на Андрей в него Йордан Ръсин е сред номинираните за водеща мъжка роля. В същата категория за приза се борят още Бойко Кръстанов в образа на Кристиан в „Празникът“ на Явор Гърдев в Малък градски театър „Зад канала“ и Севар Иванов, който играе Дориан Грей в „Портретът на Дориан Грей“ по Оскар Уайлд, с реж. Стайко Мурджев на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.

В категорията “Водеща женска роля” конкуренцията е между Елена Атанасова в ролята на Джулия и други действащи лица в „Хаос“ на Марий Росен в Театър 199 „Валентин Стойчев“, Елена Димитрова за ролите й в „Как е“ по Самюел Бекет, на Театрална работилница „Сфумато“ и Ивана Папазова за Флорънс Дженкинс в „Слава“ от Питър Куилтър, на Драматичен театър „Николай Масалитинов“ - Пловдив.

Интересното е, че най-добрите дебютанти тази година са концентрирани в спектакъла на Максима Боева „Косвени щети“ в театър „Азарян.

Всички номинирани спектакли за Наградата ИКАР 2020 можете да видите тук. Те ще бъдат показани в рамките на ХV-тия Софийския театрален салон през март, когато за първи път и публиката ще може да излъчи своя фаворит.

Победителите в 46-тите награди за сценични изкуства на САБ  ще станат известни на 27 март - международния ден на театъра. Тогава ще бъде и церемонията по връчването на първите театрални награди в България, запазили своите традиции до днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03