Висшето строително училище "Любен Каравелов" обучава качествени кадри за строителния сектор, бизнесът е доволен, а преподавателите са амбицирани „да мерят снага“ с най-престижните университети в тази област.
Това обясни в ефира на Радио София ректорът на висшето училище проф. арх. Борислав Борисов, гост в рубриката „Код Строител“.
Учебното заведение заема трето място (от общо 10) в стандартизираните класации на Рейтинговата система на висшите училища (РСВУ) за 2019 г. в направление „Архитектура, строителство и геодезия“.
Най-важният фактор за израстването и добрата позиция на училището в класацията е добрата реализация на завършилите студенти, смята ректорът. Сред другите фактори са качественият учебен процес, научно-изследователската дейност, добрата базата на кампуса.
Трудностите са предизвикателство, свързани са главно с промените, към които се стремим, а за преодоляването се фокусираме в мотивацията – на преподаватели и на студенти – отбелязва проф. Борисов. - Следването не е леко, но мотивацията кара младите хора да учат, а качествените знания им гарантират реализация.
Относно кадрите строителният бранш продължава да изпитва глад – не само в количествено, а и в качествено отношение – подчерта проф. Борисов. – Част от завършилите не се насочват пряко към реализацията на строителните обекти, а практикуват други дейности, свързани с проектиране, с административна или консултантска работа. И наистина строителният сектор има нужда не само от висши кадри, но и от изпълнителски.
В това отношение от ВСУ помагат и със своя Център за професионално обучение, а положителното е, че през последните години нараства броят на желаещите да учат в него.
ВСУ "Любен Каравелов" е специализирано, не приема и не обучава толкова много студенти, както големите ВУЗ – УАСГ, УНСС, Софийския университет, поясни още проф. Борисов. Обикновено тук се дипломират около 200 души, но затова пък има стремеж да се обърне внимание на всеки един студент, обучението да е качествено, а висшето училище – елитно.
През последните години обратната връзка показва, че от бизнеса са доволни от кадрите, които излизат от това учебно заведение.
Партньорството с Камарата на строителите в България (КСБ), както и с в. „Строител“, е ползотворно и ще продължим да го развиваме, отбеляза още проф. Борисов. И не пропусна да похвали председателя на КСБ инж. Илиян Терзиев – възпитаник на ВСУ "Любен Каравелов".
Колкото за плановете – и през 2020 г. учебната програма ще се актуализира така, че училището да „мери снага“ с най-престижните специализирани строителни учебни заведения в света.
В средата на октомври ще се проведе и международна научна конференция.
В момента се реализира мащабен проект за обновяване на спортния комплекс, допълни ректорът. Едното от двете футболни игрища е покрито и позволява да се ползва и в най-студените дни. В скоро време ще бъде завършено обновяването и на центъра с 6 тенис корта. Спортната база е голяма и ще може да се ползва не само от студенти и служители на училището.
Проф. арх. Борислав Борисов е роден през 1955 г. в София. Завършва престижното Висше училище по архитектура и строителство - Университет БАУХАУС, гр. Ваймар, Германия, магистър архитект „Архитектура-градоустройство”. В периода 1980-1993 г. е проектант, ръководител творческо ателие и директор на поделение в Комплексния научноизследователски и проектантски институт „Софпроект“ (КНИПИ). Работи като експерт в Националния център за териториално развитие и жилищна политика” към МРРБ. Консултант е към НС по оценка на законопроектите за регионалното развитие и за устройство на територията. Членува в Комисията по градоустройство, строителство, архитектура и жилищна политика, зам.-председател е и член на Комисията по нормативна уредба и местно самоуправление, СОС. Автор на проектонаредба по чл. 56 на ЗУТ. Учредител и председател е на Сдружението на урбанистите в България и дружество „Градоустройство“ към Съюза на архитектите в България.От 2006 г. до 2011 г. е директор на Националния център за териториално развитие към МРРБ, членува и в Националния експертен съвет. Има богат опит в научната, преподавателската, консултантската и лекторската дейност в областта на архитектурата, градоустройството, урбанизма, местното самоуправление, публичната администрация и европейската интеграция. През 2012 г. става декан на Архитектурния факултет във ВСУ „Л. Каравелов“, София, а през 2017-а е избран за ректор на учебното заведение.
Рубриката „Код Строител“ е съвместна продукция на Радио София, в. „Строител“ и Камарата на строителите в България.
Нарязани гуми, счупени чистачки, надраскани със спрей автомобили. Това не е необичайна гледка в крайните квартали на София. Причината е, че колите се оказват паркирани на места, които някои столичани смятат за свои, защото "от години паркират на тях". Особено ако колите са с регистрация, различна от софийска, вандализмът няма граници...
През следващото денонощие над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. В Предбалкана ще превали слаб сняг, съобщиха от НИМХ. От югозапад валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България от север-североизток...
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..