Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариус Донкин празнува 70-годишния си юбилей на сцената на Народния театър

Актьорът и директор на Народния театър "Иван Вазов" Мариус Донкин ще отпразнува 70-годишния си юбилей с моноспектакъла “Господин Ибрахим и цветята на Корана”. Представлението ще бъде на 13 февруари от 19.00 часа на голямата сцена на първата ни трупа.

Специално за него у нас пристига авторът на пиесата Ерик-Еманюел Шмит, който ще има и отделна среща с българската публика на 14 февруари между 9.30 и 12.30 часа във фоайето на Първи балкон на Народния театър.

“Емоциите са големи и труднопреодолими. Самият Шмит ще участва в представлението. Той и в момента играе това представление из цяла Франция. Той е гледал това мое представление преди повече от 10 години”, казва Мариус Донкин.

“Аз исках да направя този моноспектакъл, за да си поговоря с българската публика и взаимно да разберем, защо живеем лошо. Реших, че за да бъдат хората добре, те трябва да говорят на езика на любовта, независимо че думите са различни, за да построят Вавилонската кула и да достигнат до създателя ни”, допълва Донкин.

Според актьора и директор на Народния театър това не е спектакъл, защото липсва тривиалното усещане от страна на зрителите за представление. ”За мен това представление се превърна в една своеобразна откровенна изповед, съпричастие, разговор, убеждение с хората, по повод на една тема, която за съжаление става все по-актуална”.

Чуйте целия разговор с Мариус Донкин в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Настоятелството към 104. училище

В двора на 104. ОУ "Захари Стоянов" учениците ще се грижат за домати, билки и подправки

Преди около седмица членове от училищното настоятелство към столичното 104. ОУ "Захари Стоянов" в кв. "Гоце Делчев" започнаха изграждането на зеленчукова градина. Пространство зад физкултурния салон на училището вече е почистено и подготвено с обособени дъсчени кашпи или по-скоро повдигнати лехи. Проектът предвижда изграждане на зеленчукова..

публикувано на 30.07.25 в 10:05

Части от столичните "Обеля", "Ботунец" и с. Локорско - временно без вода

Във връзка с подмяна на спирателен кран на ул. "Здравец", кв. "Ботунец" , от "Софийска вода" предупреждават, че на 30 юли (сряда) се налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа на клиентите на „Софийска вода“ в района на: ул. "Зорница", ул. "Витиня", ул. "Мусала", ул. "Извор". Заради подмяна на спирателен кран по ул. 24, кв. "Обеля"..

публикувано на 30.07.25 в 07:40

Слънчево, в София с приятните до 26°

Днес ще преобладава слънчево време, с временни увеличения на облачността. След обяд над Южна и Източна България ще се развива купеста облачност и на отделни места там ще превали краткотрайно, в Родопите и ще прегърми. Ще духа слаб, в Дунавската равнина, Горнотракийската низина и по долината на Струма умерен северозападен вятър. Преобладаващите..

публикувано на 30.07.25 в 07:15
Лориан Янкова, Даяна Давидова, Даниел Караманов и Катя Василева

Наши ученици донесоха Златната купа от състезание по математика в Хонконг

Български ученици спечелиха Златната купа на едно от най-престижните световни състезания по математика, провело се от 16 до 19 юли в Хонконг. На 25-ото юбилейно международно състезание "Primary Mathematics World Contest" (PMWC) младите умове от България завоюваха Купата на Po Leung Kuk и 4 златни медала, както и Купата за постижения в..

публикувано на 29.07.25 в 17:55

Летни занимания в Дома на културата "Искър" привличат деца от цяла София

В Дома на културата "Искър" заедно с администрацията на едноименния столичен район продължават с инициативите в програмата с безплатни летни занимания за деца над 5 години под наслов  "Весела ваканция" . Организират се спортни, арт и еко активности. След седмица на театъра, има седмица на приложно изобразително изкуство, на танца и т.н...

публикувано на 29.07.25 в 16:21

Бъдещите и младите лекари очакват исканията им да влязат в закон

Студенти и млади лекари са се разгневили и снощи с протеста си блокираха Орлов мост, защото въпреки обещанието, политиците в Народното събрание не направиха нужното да нанесат поправки в закона, които да са съобразени с исканията им. Това обясни пред БНР-Радио София Пламен Китов, студент шести курс стажант-лекар и част от Инициативния..

публикувано на 29.07.25 в 15:33