Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионалното прегаряне като бизнес и социален проблем

Глобалните предизвикателства за устойчиво развитие - подготвени ли сме с развит предприемачески дух и вътрешна осъзнатост, за да се справим с екологичните проблеми, изправящи се пред нас и засягащи все по-осезаемо здравето и начина ни на живот. Това е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица.

За още едно предизвикателство, свързано с начина на живот и неговата забързаност - професионалното прегаряне или т.нар. burnout, разказва Анелия Горгорова - изпълнителен директор на “Casus Futura” и ментор в проекта на Junior Achievement “Зелено сътрудничество отвъд границите”, в което ученици от България и Норвегия развиват стартъп идеи за адресиране на промените в климата.

Професионалното прегаряне се задълбочава с годините и възрастовата граница пада, което означава, че не само бизнесът трябва да бъде по-проактивен, а вече трябва да се слиза до по-ниски възрастови групи, които доскоро не са имали този проблем и да ги информира от какво да се пазят, как да създадат по-здравословна работна среда, как хората да работят и да запазят здравето си по-дълго и да се чувстват по-добре на работните си места, казва Анелия Горгорова.

Тя обясни, че прегарянето се отразява както физически, така и психически на работещите. Ако доскоро подобен ефект е имало предимно сред служителите, които работят с клиенти, то вече наблюденията сочат, че се увеличава броят на “прегорелите” във всички професии и на всички нива.

“В средата ни има ниво на стрес, което не е здравословно. В същото време това се отразява на бизнеса. В последните 10 години наблюдаваме, че дори в големите компании, които бяха изключително устойчиви, в които културата на средата беше позитивна, се наблюдава напрежение, което се отразява на всички и понякога дори смяна на един мениджър може да превърне средата от много здравословна в изключително токсична”, обяснява Анелия Горгорова.

Според нея на индивидуално ниво може да се работи върху механизмите на устойчивост. За целта обаче трябва да има здравословна среда. Според специалиста е крайно време да се обърне внимание на здравето на работниците и на средата, в която работят. Например, ако по цял ден работят на компютър, работниците трябва да имат повече почивки, за да се раздвижват. От друга страна трябва да се работи върху заболеваемостта, свързана със стреса.

В момента в страната ни има около 300 хил. онкоболни и 300 хил. двойки, които имат проблеми с фертилността си, има висока смъртност на годишна база около 80 хил. души със сърдечно-съдови заболявания и то при хора в активна възраст. Всичко това е причинено от стреса. За да бъде елиминиран този проблем е необходимо да се увеличи информираността и да се работи на ниво бизнес и общество, за да бъде контролиран излишният стрес.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускат близо 800 хил. лв. допълнително за издръжка на ученици в защитени специалности

Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.  Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..

публикувано на 04.12.24 в 18:35

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30
Десислава Хинчовска от Ротари клуб София-сити разказа за една кауза на доброто

Предколедни истории, вдъхновени от коледния дух на "Sofia Christmas Fest"

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..

публикувано на 04.12.24 в 15:25