Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вино, мистична енергия и история привличат туристи по долината на Струма

Кордопуловата къща е сред най-известните забележителности на Мелник
Снимка: БГНЕС

По нашите земи има винарски традиции още от тракийско време, където този божествен нектар е бил на особена почит. Впрочем, траките са били и най-добрите винари през античността, като се смята, че благодатната течност се произвежда от поне 5000 години. По-стари доказателства за винопроизводство има може би само на територията на днешна Грузия. Нито един пир или ритуал в тракийските земи не е минавал без да се лее обилно вино. Археологически находки – артефакти, като амфори, ритони и делви за съхранение на вино, са намерени в цялата ни страна.
Най-голям интерес предизвиква Панагюрското златно съкровище, в което има и златни набори за пиене на вино.

Дионис, тракийският бог на виното и плодородието, се нарежда и сред боговете на Олимп. С името Бакхус пък той е почитан в Римската империя.

Именно по нашите земи, където Дионис е бил главно божество в античността, а климатът и почвите са благодатни за отглеждането на лозя, имаме много дестинации към които можете да се отправите за винено-романтичен и културно-исторически туризъм.

В България имаме 5 винени региона - това са Дунавската равнина в Северна България, Черноморския регион, Розовата долина, Тракийският регион и Долината на река Струма.

В звуковия файл репортерът ни Дарина Христова предлага няколко интересни забележителности, които можете да посетите в петричкия регион и да съчетаете с дегустация на вина в най-малкия български град - Мелник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16