Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата гласуват за любима книга за осми път

Снимка: biserche.com

Започна голямото гласуване за най-добра детска книга “Бисерче вълшебно” 2020. В осмото издание децата на възраст от 5 до 16 години ще избират любими художествени и нехудожествени заглавия измежду 134 заглавия.

Книгите от български автори са рекорден брой – 45 (през 2013 бяха само 5, а през 2019 - 34).

Отличието се връчва от 2013 г. и е единствената българска награда за новопубликувани детски издания, чието жури са самите малки читатели.

децата. Основна цел на инициативата е да насърчи четенето и да повиши функционалната грамотност на подрастващите, обясняват организаторите от фондация “Детски книги”.

Номинациите са разпределени в четири възрастови категории за художествените произведения “Изследователи” (8-10 г.), “Откриватели” (5-7 г.), “Мечтатели” (11-13 г.), “Майстори (14-16 г.) и една категория “Нещотърсачи” за нехудожествени книги.

Гласуването става по няколко начина и продължава до 4 април 2020 г. включително.

Победителите ще станат известни на 22 април т.г.

Вотът на най-малките, които не могат още да четат и пишат, може да бъде подаден от техните родители – обясни в ефира на Радио София Валентина Стоева - председател на фондация “Детски книги”. При гласуването може да помогне и учител или библиотекар.

Всъщност този конкурс дава шанс и на възрастните да разберат вкуса на малките читатели и да се съобразяват, когато избират следващи заглавия за децата. А и те са учат да степенуват хубавите и по-хубавите четива, да формират предпочитания.

Фондацията отчита като свой голям успех и създаването на мрежа от десетки читателски клубове към училища и библиотеки.

Чуйте подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00