Създаването на Съвета за развитие на гражданското общество е следствие от влезлите в сила в началото на 2018 г. промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Консултативният орган към МС ще дава становища по местни и национални проекти на актове, закони, стратегии и планове, свързани с дейността на гражданските организации.
Освен това ще прави ежегоден преглед на потребностите и проблемите на неправителствените обединения и отправя препоръки към местните и национални власти за подобряване на взаимодействието с тях. Също ще определя ежегодно приоритети и организира процедури за кандидатстване за финансова подкрепа на проекти с обществено значение на юридически лица с нестопанска цел.
Съветът за развитие на гражданското общество ще се състои от 15 членове, като председател ще е вицепремиерът Томислав Дончев, обясни Ива Таралежкова, председател на управителния съвет на форум “Гражданско участие“, една от организациите, която настоява за подобен консултативен орган, и която провежда разяснителни срещи сред неправителствения сектор за дейността му.
Срокът за регистрация на гражданските организации за участие в избора на Съвета за развитие на гражданското общество и за заявяване на желание за членство в него е 15 работни дни, а процедурата за избор на членове на Съвета чрез гласуване продължава в рамките на 10 работни дни. Поканите за регистрация и за гласуване са официални и се публикуват на Портала за обществени консултации към МС.
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..