ИЗЛОЖБА
В Националната галерия ще бъде открита в 18.00 ч. изложбата “Автопортрети” на Вера Недкова и Деница Боева.
В Галерия "Сезони" ще бъде представена „Изложба 6“ на Бранимир Антонов, в която авторът изцяло се отдава на преобразуването, на деформацията, на естетизацията, играта с формата, вкарвайки зрителя във водовъртежа на въображението си.
В Артгалерията в НДК ще бъде открита изложбата “В очакване на пролетта”. Произведенията, включени в изложбата, са изработени от учениците на Национален учебен комплекс по култура - Горна баня и техните преподаватели. В изложбата са включени произведения от Даниела Ефремова, Христиан Маринов, Гошо Ангелов, Румяна Боева, Светослава Асенова, Диана Карталска и Иван Яхнаджиев.
ДИСКУСИЯ
В Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" от 18.30 ч. ще се проведе дискусия, свързана с въпросите, поставени в книгата на доц. Маргарита Златарева "Юридически поглед към процеса на Васил дякон Левски". В дискусията ще участват историкът проф. Пламен Павлов, пеналистът доц. Веселин Вучков, писателят и главен редактор на издателство "Сиела" Захари Карабашлиев и авторката. Модератор на събитието ще бъде журналистът и водещ на предаването "История.бг" Георги Ангелов.
Книгата "Юридически поглед към процеса на Васил дякон Левски" изследва как е протекъл процесът срещу Апостола и дали е имало правни основания той да бъде осъден. Авторката разглежда закони и устави на Османската държава, действащи към 1872-1873 г., протоколите от разпитите на Васил Левски и другите заловени поборници, заключителните протоколи-присъди ("мазбати") от процеса, както и множеството писма и телеграми, изпращани от европейски дипломати и османски управници по повода.
КНИГИ
Италианският културен институт ще представи стихосбирката “Моите различни Аз” на Лабораторията за поезия при 105 СОУ “Атанас Далчев”. Това ще стане от 17.00 ч. в “Перото”, в НДК.
ТЕАТЪР
В 19.00 ч., на камерната сцена в театър “Азарян” ще започне постановката “Косвени щети” на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич - „Войната не е с лице на жена”. Режисьор и мениджър на проекта е Максима Боева. Участват актрисите Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинела Кацарска, Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова.
Във време на война, жените говорят за борбата да създадеш свой нов бит във всекидневие, което е противно на женската им природа и на изградения им светоглед. Възможно ли е обаче в свят на убийства да съхранят и „женското” в себе си?
От 19.30 ч. в Нов театър НДК ще започне пиесата “Осъдени души” по Димитър Димов на гостуващия Драматично-куклен театър “Васил Друмев”, Шумен. Режисьор е Бойко Илиев. Участват актьорите Елена Петрова, Ники Илиев, Любомир Ковачев, Димитър Мартинов, Цветан Пейчев, Светльо Иванов, Валентин Ченков, Любомира Стефанова.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..