Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови лаборатории ще дигитализират българското културно наследство

Националният етнографски музей съдържа над 50 хиляди артефакти, събирани от 1906 година насам, от всички региони на България, от българските общности в чужбина, от различните културни, етнически и религиозни общности които населяват страната ни. Важен архивен център за нематериално културно наследство от гледна точка на богатствата които съдържа. Пример за неговата уникалност са запазените пълни записи на всички събори на народното творчество в Копривщица от 65-та година до днес. И всичко това все още на носители, които не са достатъчно трайни.

Именно поради тази причина Националният етнографски музей, като част от консорциума Наследство.БГ, избран за изграждане и развитие на Център за върхови постижения по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, ще изгради три нови лаборатории за дигитализация на движимото и недвижимото културно наследство, за да бъде то съхранено и предадено на бъдещите поколения на България.

Повече за проекта и къде ще се реализира, разказва доц. д-р Петко Христов, директор на Института за етнология и фолклористика.

Архивът на ИЕФЕМ  е един от най-старите в държавата и е наследник на архива създаден в Народния музей, който е опазен и до днес въпреки, че през 40-те години по време на Втората световна война бомби попадат точно върху сградата, в която се е намирал музеят. Значителна част от него е унищожена както и архивните документи. Но тогавашни учени са успели да съхранят голяма част от него,  запазвайки го в мазето на днешното 7-о училище и след това пренасяйки ги в сградата на Двореца, където през 50-те години е създаден Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките. До ден днешен това богатство се опазва там, но съвременността изисква други условия и форми на неговото съхраняване и представяне. В научния архив се пазят плаки с образи, рисунки и акварели в допълнение към текстовете, които представят пълноценно народната ни култура. 

Ани Кирилова, гл. ас. в Института разказва повече за това богатство, как и защо е важно то да бъде съхранено, а също така допълва картината около залите на Двореца, в който ще се помещават новите лаборатории.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детските игри пресъздадени през танца и движението в инициативата "Невидимата площадка"

Иновативна и полезна инициатива "Невидимата площадка" ще се проведе на 12 октомври в Южния парк. Тя се организира от сдружение "Безопасни детски площадки“.  Организаторите приканват да поразмишляваме по въпроса – бихме ли могли да играем днес без да има специална детска площадка? Разговаряме с Любов Жеглова, която..

публикувано на 10.10.24 в 14:24

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология , който ще се проведе до 13 октомври в Пловдив. Форумът е най-голямото събитие в научния календар на Дружеството на кардиолозите в България и се провежда на всеки 2 години. Тази година събитието е специално и минава под знака на 50-годишния юбилей на Дружеството на кардиолозите в България . Ще участват..

публикувано на 10.10.24 в 13:56

Докладът за състоянието на градовете и регионите 2024 г.

Един от важните елементи на Европейската седмица на градовете и регионите (най-голямото събитие в сферата на кохезионната политика с над 5000 делегати и над 200 панела), е докладът за състоянието на градовете и регионите. Той вече е факт и ето някои от важните моменти в него. 180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за..

публикувано на 10.10.24 в 13:19

Българският игрален филм "Преди да забравя" е посветен на болестта Алцхаймер

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора и Станислав Дончеви, сплотено семейство в живота и в изкуството. Авторски тандем на много важни игрални и документални филми. Станислав Дончев прави първия си късометражен филм, който заснема с VHS камера, на 12 години. Като студент е сценарист, режисьор и продуцент на две пълнометражни игрални..

публикувано на 10.10.24 в 12:57

Приходите от нощувки в страната се увеличават с 11.3% на годишна база

Общият брой на нощувките в страната ни през август е бил 6.3 милиона. Реализираните нощувки от чужди граждани бележат ръст с 1.3% и достигат 4 милиона. Нощувките от български граждани са 2.3 млн. и намаляват с 2.2% спрямо август 2023 година,  съобщават от Националния статистически институт (НСИ) . Общата заетост на леглата е 60.7%, като намалява с..

публикувано на 10.10.24 в 12:28

Благотвориетелен концерт помага на Коко да продължи своето лечение

Танцьорите от Клуба за народни танци "Луди, млади и игриви" организират благотворителен концерт в помощ на 13-годишния Коко - син на художествения ръководител на ансамбъла. На сцената на ОКИ "Искър" на 12 октомври, от 11 часа ще се съберат няколко състава, които ще подкрепят благотворителната инициатива. "Той е с диагноза атактична детска..

публикувано на 10.10.24 в 12:22

600 ученици ще участват в традиционния туристически поход от хижа "Алеко" до Черни връх

На 11 октомври ще се проведе традиционния туристически поход за ученици от хижа „Алеко“ до Черни връх. Очаква се в него да се включат около 600 деца и младежи. Събитието е най-масовото от този тип на Витоша, насочено към ученици от V до ХII клас. То е знаково за столицата, каза пред Радио София председателят на Българския туристически съюз..

публикувано на 10.10.24 в 12:07