Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

КНИГА

Премиера на книгата на проф. Любомир Халачев "Сънувам кино", с която ще бъде отбелеязана 70-годишнината му. Романът проследява живота и учението на студент в Института за кино в Москва, във време на бурни социални промени и ярки творчески личности. Халачев е преподавател в НАТФИЗ от 1974 г., оператор, сценарист, режисьор, продуцент и автор на десетки книги. Един от основателите на Асоциацията на филмовите продуценти. Има повече от 100 късометражни филма и множество награди на български и международни фестивали. Автор е на десетки статии, на осем книги в областта на киното и телевизията, на четири книги с разкази и един роман.

КИНО

В Дом на киното ще бъде открит форумът "Европейско кино за учащи". Програма е със свободен вход и предоставя възможност на ученици и студенти да гледат и анализират ключови творби на европейското и независимото кино през цялата учебна година. Първият семестър от новата 2020 г. поставя началото с няколко от най-успешните български филми от последните години. Те са и първи творби на своите режисьори, които ще представят вторите си филми в конкурсните програми на предстоящия 24-и "София филм фест" (12-22 март). Заглавията са "Урок" (2014), "Жажда" - на 24 февруари, "Ирина" - на 26 февруари, "Престъпление и наказание" -  на 2 март, "Тилт" - 9 март, "Ментовка с лед" - 10 март, и "Екзотика" - 11 март. Лектори на инициативата са киноведът и директор на Българската национална филмотека Антония Ковачева и режисьорът и преподавател проф. Георги Дюлгеров. Те ще представят филмите и подробности около създаването им.

ИЗЛОЖБА

В Народното събрание гостува Регионалният исторически музей в Ловеч с изложбата "Васил Левски - Апостола на българската свобода". Официалното представяне на изложбата ще стане на 19 февруари, когато се отбелязват 147 години от гибелта на Левски /1837-1873/. Изложбата представя живота, делото и идеите на Васил Левски. Акцентите са върху създаването на комитетската мрежа в България и ролята на ловчалии и Ловеч като седалище на Българския революционен централен комитет.

ДИСКУСИЯ

В Клуб „Журналист“ ще се проведе обществена дискусия за медийната среда. Организатор и домакин е УС на СБЖ. Във фокуса на обсъжданията ще е състоянието на медийната среда и предложените законодателни промени. Ще бъдат поканени утвърдени медийни експерти, университетски преподаватели, ръководителите на обществените медии - БТА, БНР и БНТ, главни редактори и журналисти от печатни и електронни медии, Комисията по културата и медиите към НС, СЕМ, комисиите за законодателни промени в Закона за радиото и телевизията и т.н.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11