Новият председател на Софийската адвокатска колегия - Стефан Марчев, е адвокат от почти 19 години. Специализира в областта на търговското право, търговската несъстоятелност, дружественото право и изпълнителното производство.
„Като призвание усетих правото по-късно, когато започнах да работя и когато разбрах, че независимо от конкретния казус, който решаваме, ние даваме на хората едно усещане за справедливост“, споделя адв. Марчев.
Според него адвокатурата има и обществена роля - когато е необходимо да се заеме позиция по определен обществено значим въпрос, адвокатурата е тази, която трябва да застане начело на обществото.
Адвокат Марчев и екипът му си поставят за цел посредством програма с конкретни мерки да се върне компетентността в адвокатурата, защото в основата на добрата, уважавана и престижна адвокатура стои компетентността, добрата професионална подготовка.
Модерните средства за комуникация позволяват да се чуе гласа на всеки адвокат. Конкретните стъпки са сайт, форум за комуникация, периодично провеждане на електронни анкети, кръгли маси. Това предоставя възможност на всеки адвокат да сподели проблема и ако този проблем е значим за всички, Софийската адвокатска колегия ще му даде съответния институционален отклик и реакция.
По отношение на свободното упражняване на адвокатската професия адв. Марчев споделя:
„Свободата е състояние на духа и трябва да бъде отстоявана от всеки адвокат ежедневно в работата му. Тя трябва да бъде интелектуална свобода, психологическа свобода, финансова свобода.
Казусите са винаги с нас - независимо дали тичам, дали карам ски, дали съм на опера. Откриваме части от казуса в оперното представление, тичайки търсим решение… Но ако не прекарваме свободното време така, че да се зареждаме, няма да можем да издържим на напрежението.“
Като свое житейско мото адв. Марчев определя повелите на правото по Улпиан - „не вреди другиму, живей почтено, отдавай всекиму дължимото“. Ако спазваме тези три правила, които стоят в основата на всеки един правен принцип, ще имаме мир и хармония в обществото.
За избора на адвокатската професия, за битката за Софийската адвокатура и за тайните на убедителната адвокатска пледоария - чуйте в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..