Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Марчев: Ние, адвокатите, даваме на хората усещане за справедливост

В основата на добрата и уважавана адвокатура стои компетентността, смята новият председател на Софийската адвокатска колегия

Стефан Марчев

Новият председател на Софийската адвокатска колегия - Стефан Марчев, е адвокат от почти 19 години. Специализира в областта на търговското право, търговската несъстоятелност, дружественото право и изпълнителното производство.

„Като призвание усетих правото по-късно, когато започнах да работя и когато разбрах, че независимо от конкретния казус, който решаваме, ние даваме на хората едно усещане за справедливост“, споделя адв. Марчев.

Според него адвокатурата има и обществена роля - когато е необходимо да се заеме позиция по определен обществено значим въпрос, адвокатурата е тази, която трябва да застане начело на обществото. 

Адвокат Марчев и екипът му си поставят за цел посредством програма с конкретни мерки да се върне компетентността в адвокатурата, защото в основата на добрата, уважавана и престижна адвокатура стои компетентността, добрата професионална подготовка.

Модерните средства за комуникация позволяват да се чуе гласа на всеки адвокат. Конкретните стъпки са сайт, форум за комуникация, периодично провеждане на електронни анкети, кръгли маси. Това предоставя възможност на всеки адвокат да сподели проблема и ако този проблем е значим за всички, Софийската адвокатска колегия  ще му даде съответния институционален отклик и реакция.

По отношение на свободното упражняване на адвокатската професия адв. Марчев споделя:
„Свободата е състояние на духа и трябва да бъде отстоявана от всеки адвокат ежедневно в работата му. Тя трябва да бъде интелектуална свобода, психологическа свобода, финансова свобода.

Казусите са винаги с нас - независимо дали тичам, дали карам ски, дали съм на опера. Откриваме части от казуса в оперното представление, тичайки търсим решение… Но ако не прекарваме свободното време така, че да се зареждаме, няма да можем да издържим на напрежението.“

Като свое житейско мото адв. Марчев определя повелите на правото по Улпиан - „не вреди другиму, живей почтено, отдавай всекиму дължимото“. Ако спазваме тези три правила, които стоят в основата на всеки един правен принцип, ще имаме мир и хармония в обществото.

За избора на адвокатската професия, за битката за Софийската адвокатура и за тайните на убедителната адвокатска пледоария - чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13