В рамките на месец и половина законът за филмовата индустрия се очаква да бъде предоставен за обществено обсъждане, след което той ще мине по всички държавни институции и ще влезе за гласуване парламента. Изразено е разбиране от страна на Министерството на културата за предоставянето на 10 млн. лева допълнително за производство на български филми, както и 15 милиона за инвестиции в нашата киноиндустрия.
Това съобщи днес директорът на Националния филмов център Жана Караиванова.
Благодарение на усилията и договори, сключени в края на 2018 г. през 2019-а се произведени филми, които вече гледаме по екраните.
„Имаме закон за филмовата ни индустрия, направен още преди да има такава индустрия в България. Имаме една от най-добрите инфраструктури за кино. Но законът има несъвършенства, които трябва да бъдат отстранени“, каза още Караиванова.
Едната посока, в която се работи за подобряване на закона, е за насърчаване на инвестициите в киноиндустрията.
Към Министерството на културата са привлечени две работни групи – от специалисти, които работят по системата на стимулите в тази сфера, а другите по алгоритъма, по който се произвеждат български филми.
Българското кино – игрално и документално, както е от 2002 г. насам, ще е сред основните акценти на София Филм Фест от 12 до 22 март 2020 г.
За изминалите години на форума в програмата Ново българско игрално кино са представени на публични прожекции 191 български игрални филма. Отделно са документалните премиери, миноритарните копродукции и класически български филми. От 2003-та в станалия традиционен конкурс за български късометражен филм са представени над 210 български творби.
Тази година в СФФ ще бъдат показани 21 български филма, осем от тях ще имат премиера точно на феста, това е рекорд, уточни директорът на Стефан Китанов:
„Това е изключително радостно. Българското кино е в постоянно възходящо развитие. През изминалото десетилетие успехите не са никак малко, очакваме още и в бъдеще.“
На церемонията по откриване на 24-тия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на художника, аниматора, режисьора и продуцента Анри Кулев за неговия принос към изкуството на киното. В програмата на фестивала е включено представяне на неговия най-нов филм „Имало една война“ („Once Upon a War“).
Друго съпътстващо събитие, което също оказва подкрепа на българските кино творци със срещи и контакти на партньори и инвеститори за бъдещи копродукции, е София Мийтингс, посочи още Китанов. От 2004 г. насам в основните секции за първи, втори и трети филм на режисьора, както и в секцията „банка“ са били представяни 132 български мажоритарни игрални проекти. Много от тях се превърнаха в най-успешните български игрални филми през последните 15 години.
Повече информация - в звуковия репортаж на Катя Василева.Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..