Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София


КНИГА

От 18.30 ч. в Литературен клуб "Перото" издателство "Парадокс” ще представи малтийския писател, носител на Наградата за литература на Европейския съюз 2017 - Уалид Набхан и романа му "Изселване на щъркели".

КОНЦЕРТ


В Арт център "Сити марк" ще се проведе концерт на камерния ансамбъл "Силуети" по повод 250-годишнината от рождението на Лудвиг ван Бетховен /1770-1827/. В четири различни вечери музикантите ще представят творчеството на композитора, както и произведения от Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт и Йоханес Брамс. Приживе личността на Бетховен предизвиква противоречиви реакции. Неговият учител Йозеф Хайдн изразява недоверие към първите му три клавирни триа опус 1, тъй като са много различни по форма и изразност. Две от тях, както и ранното кларинетно трио опус 11 ще прозвучат в първия концерт от цикъла - на 19 февруари.

БАЗАР

По традиция от 10.00 ч. започва Фермерският фестивал пред Министерство на земеделието. На това специално издание на Фермерският фестивал „Произведено във фермата“ ще бъде представена ферма “Багри”, а от 12.00 ч. ще започне и демонстрацията на техните продукти.

ТЕАТЪР

В ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс от 19.00 ч. започва пърформансът на Анна Данкова “Ада Лавлейс”. С участието на Ива Свещарова и Виолета Витанова. Спектакълът изследва чувствителността и менталността на Ада Лавлейс през едно ключово за вербалния ѝ език понятие - представата за видимо-невидимо.

КИНО

От 19.00 ч. в кино “Люмиер” започва филмът “Джоджо заека”. Режисьор и сценарист е Тайка Уайтити. Филмът е по романа на Кристин Лойненс “Caging Skies”. Режисьорът изразява своята полу-маорска, полу-еврейска чувствителност с най-дръзкия си филм до момента. Поразително развенчаване на фашисткото мислене и породеното от него насилие, Джоджо Заека започва като хаплива сатира, но постига неочаквано емоционално въздействие. Джоджо Белцер е дете, изпреварило възрастта си, което расте в Германия по време на Втората световна война. Неловко сред връстниците си, но горд член на Хитлерюгенд, Джоджо прекарва повечето от времето си със своя въображаем приятел Адолф – пухкава, енергична и бъбрива версия на фюрера.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03